SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(16. 5. – 22. 5. 2002)


Foto archív

(16. 5. – 22. 5. 2002)

* Materiáloví fyzici z University of Illinois v Chicagu vedení T. F. Rosenbaumom vyvinuli senzor magnetického poľa z chalkogenidu striebra (Ag2Se), s odporom lineárne citlivým na magnetické pole až po 600000 gaussov. Zíde sa pri medicínskom a chemickom zobrazovaní.

* Japonskí vedci na čele so Satošim Tandom z Hokkaido University vypestovali z nióbu a selénu na selénových kvapkách kryštály triselenidu nióbu v tvare Möbiovej pásky! (Prekrúťte pásku o 180o a jej konce zlepte: dostanete jednostrannú plochu v priestore.)

* Novú triedu hydrogelov s unikátnymi vlastnosťami objavil Timothy Deming s kolegami z University of California v Santa Barbare. Odolávajú teplotám až 90 oC a samovoľne si obnovujú mechanickú pevnosť po poškodení. Je to veľmi zaujímavé pre biomedicínske aplikácie.

* Podľa geológa Paula Schenka z Lunar and Planetary Institute v texaskom Houstone je hrúbka ľadového panciera globálneho oceánu kvapalnej vody na Jupiterovom mesiaci Európa najmenej 19 km. To zrejme vážne skomplikuje pátranie po možnom tamojšom živote.

* Genetik Marcelo Jacobs-Lorena s kolegami z Case Western Reserve University v ohijskom Clevelande (USA) úspešne zaviedol do zárodočnej línie moskytov gén, ktorý blokuje vývoj parazitického prvoka Plasmodium, a tým prenos malárie. Úspešne to overili na myšiach.

* Brazílski vedci na čele s A. C. R. da Silvom z University of Sao Paulo stanovili 20-percentnú rozdielnosť genómov dvoch baktérií z rodu Xanthomonas, poddruhu axonopodis citris, škodcu citrusového ovocia a poddruhu campestris campestris, škodcu kapusty a brokolice.

* Japonskí vedci vedení S. Ujedom z Tokai University zistili, že aktivitu sopky Mijakejima v ostrovnej oblasti Izu v roku 2000 „ohlasovali“ geoelektrické a geomagnetické anomálie.

* Britskí vedci vedení Williamom Grantom z University of Leicester našli v kamennej soli bakteriálnu DNA, zlomky génu 16S ribozómovej RNA. Vek: až 425 miliónov rokov!

* Španielski biológovia na čele s Mariom Faresom z Universitat de Valencia zistili, že tepelnošoková bielkovina GroEl, hojne produkovaná vnútrotelovo symbiotickými baktériami Escherichia coli, chráni tieto mikróby pred škodlivými účinkami nahromadených mutácií.

* Americký tím na čele s Michelle Chengovou z University of California v Irvine zistil, že suprachiazmatické jadro, ústredné „hodiny“ v mozgu cicavcov vrátane ľudí, regulujú biorytmy telesných funkcií prostredníctvom malej bielkoviny prokineticín 2.

(5D)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.