
Foto archív
.
Jeho práce ovplyvnili mnoho vedcov aj laikov a jeho knihy ako The Mismeasure of Man (Jak neměřit člověka, vyd. nakl. Lidové noviny, Praha, 1998) sa stali celosvetovými bestsellermi. Vo svojich článkoch, esejách a knihách Gould kritizoval niektoré rasistické závery mnohých slávnych vedcov, ako bol Charles Darwin, Benjamin Franklin alebo Wilhelm Humboldt. „Biológia musí byť chápaná ako sociálny jav, odvážne ľudské podnikanie, a nie ako práca robotov naprogramovaných na zhromažďovanie čistých informácií,“ hovorí v menovanej knihe Gould.
Jeho obľúbenou témou bolo zneužívanie inteligenčných testov na politické a osobné účely. Podľa Goulda neexistuje vedecký dôkaz o dedičnosti IQ a tvrdí, že IQ nie je rovnaké ani počas života jedinca. Kritizuje tiež závery niektorých kolegov, podľa ktorých majú určité rasy všeobecne nižšie IQ ako iné rasy.
Okrem paleontológie, svojej srdcovej vedy, sa Gould zaoberal aj geológiou, biológiou, zoológiou aj históriou vedy. V 40 rokoch mu lekári zistili smrteľnú formu rakoviny vnútorných orgánov, ktorá nie je veľmi rozšírená a ktorá často súvisí s vplyvom azbestu na organizmus. Vtedy sa začal vedecky zaoberať vznikom rakoviny a v roku 1985 dokonca o tomto ochorení napísal článok v časopise Discovery. (BBC)