Na prvý pohľad to možno nevyzerá ako nejaká oslňujúca správa. Pre bežný život sú určite dôležitejšie informácie, ako že vesmír sa rozpína a tmavú energiu možno už dokážeme skúmať. Ale keby človek riešil len informácie dôležité pre „bežný život“, zrejme by sme ešte stále lozili niekde po stromoch. A napokon, možno si nie sme úplne istí, ako celé to kozmické divadlo vzniklo. Ale teraz už pravdepodobne vieme, ako skončí.
Celý tento týždeň bol bohatý na nové správy z kozmu. Okrem odpovede na kľúčovú otázku kozmológie sme zatlieskali aj astronautom, ktorí opravilipoškodenú Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Dozvedeli sme sa tiež, prečo nedávny solárny cyklus trval tak dlho a bol slabší, aj to, že kdesi ďaleko mala byť čierna diera a namiesto nej tam odborníci našli magnetar.
Mamuty nezabili ľudia. Pravdepodobne to bola kombinácia viacerých faktorov, no tým najdôležitejším bolo globálne otepľovanie. S nástupom medziľadovej doby sa menila klíma, rozšírili sa stromy, zmizli pastviny a veľké bylinožravce vyhynuli. Našťastie pre človeka, ktorému oteplenie otvorilo dvere k civilizácii.
Ak sme už pri evolúcii, darí sa ju zopakovať na počítači. A aj u maličkých Avidiánov zrejme smeruje k vývoju inteligencie. Je fascinujúce sledovať, že niektoré pravidlá platia bez ohľadu na to, či sú simulované na počítači, alebo sa – oveľa pomalšie – odohrávajú aj vo svete okolo nás. So všetkou úctou k rôznym mystikom, ono to skôr vyzerá, že vo vesmíre platia relatívne jednoduché a pre všetkých spoločné prírodné pravidlá.
A tie štartovali niekde ešte pred prvými živočíchmi a dosiaľ skončili u ľudí, ktorí momentálne riešia energetickú krízu.
Najlbižšie dva týždne Týždeň vo vede nevyjde. Z dôvodu dovoleniek sa takto ospravedlňujeme dopredu.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.