Americkí vedci z Princeton University si myslia, že miniatúrne fosílie objavené v pohorí Flinders Ranges sú pozostatky hubiek staré 640 až 650 miliónov rokov.
BRATISLAVA. Americkí vedci z Princeton University tvrdia, že v austrálskom pohorí Flinders Ranges objavili najstaršie fosilizované pozostatky živočíchov na svete. Skaly, v ktorých sa miniatúrne fosílie nepravidelných tvarov našli, sú 640 až 650 miliónov rokov staré. To je minimálne o 70 miliónov rokov viac, než je vek doteraz najstarších nájdených pozostatkov živočíchov.
Podľa vedcov na čele s Adamom Maloofom, ktorí svoj objav publikovali v časopise Nature Geoscience, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o fosílie hubiek. Odborníci pôvodne skaly v pohorí Flinders Ranges na juhu Austrálie skúmali, pretože si mysleli, že obsahujú údaje o životnom prostredí pred ľadovou dobou.
Nepravidelné tvary v hornine najprv považovali za usadené kúsky blata. Až neskôr si uvedomili, že by mohlo ísť o fosílie živých organizmov. Fosílie však nemohli z vápenca vybrať a preto sa rozhodli ich digitálne naskenovať a následne vytvoriť ich počítačové 3D modely. Výsledkom ich práce je objekt s veľkosťou jedného centimetra, ktorý najviac pripomína hubky.
Doteraz najstaršie známe fosílie týchto jednoduchých organizmov sú staré približne 520 miliónov rokov. Tvrdenie, že ide o fosílie hubiek však spochybňuje Jim Gehling zo South Australian Museum v Adelaide, podľa ktorého môže ísť aj o mineralizované bunky baktérií alebo iných jednobunkových organizmov.
"Nič z toho, čo som videl, nie je pre mňa presvedčivým dôkazom, že ide naozaj o hubky," uviedol Gehling.
Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.