Jeruzalem 22. mája (TASR) - Nezvyčajnú cestu efektívnejšieho chovu hydiny si zvolili izraelskí vedci - vyvinuli sliepku bez peria. Zviera je menšie ako normálne chovné sliepky, avšak rýchlejšie rastie a lepšie sa vie prispôsobiť teplému prostrediu.
Otcom "nahej" sliepky je Avigdor Cahaner, genetik na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Jeho "prototyp" je výsledkom selektívneho kríženia holokrkej sliepky s bežnou chovnou sliepkou.
Podľa Cahanera má sliepka bez peria budúcnosť. "Perie je zbytočným plytvaním," cituje vedca britský časopis New Scientist. Prinajmenšom v teplejších podnebných zónach nahé sliepky zjednodušia chov hydiny. Pri spracúvaní navyše odpadá šklbanie peria.
Chovné sliepky potrebujú pre optimálny rast konštantnú teplotu asi 20 stupňov Celzia v teplejších krajinách preto musia inštalovať nákladné a drahé chladiace zariadenia.
Nadšenie izraelského vedca však nepanuje všade na svete. Napríklad škótsky agronóm Tom Acamovic nazval Cahanerovu sliepku "malá škaredá potvora". Vtáky bez peria, najmä mladé zvieratá, budú podľa neho viac trpieť výkyvmi teplôt. Zvýši sa aj náchylnosť na parazity. Zvieratá bude treba chrániť pred nebezpečným hmyzom, a hlavne pred úpalom.
Cahanera kritika neodrádza. Svoju sliepku bez peria chce vypestovať do veľkosti normálnych chovných zvierat.