BRATISLAVA. Slnko ešte donedávna odborníkov prekvapovalo. Jeho aktivita mala byť väčšia, ako ukazovali skutočné merania. Hviezda sa však ukazovala nezvyčajne slabá, s menším množstvom slnečných škvŕn a erupcií. Predĺžil sa aj slnečný cyklus, ktorý zvyčajne trvá skoro jedenásť rokov. Ten posledný však trval viac než dvanásť.
Podľa BBC teraz prišli americkí vedci s vysvetlením. Údajne za anomáliu môže cirkulácia plazmy, akýsi solárny dopravník, ktorý horúcu „polievku“ z nabitých častíc presúva zo slnečného rovníka na póly a späť. Podľa štúdie v magazíne Geophysical Research Letters sa mierne zmenila trasa tohto prúdu a predĺžila sa. Naznačovali to aj počítačové simulácie. Nie všetci vedci však súhlasia. Niektorí tvrdia, že za dlhším obdobím slabšej aktivity môže byť nielen zmena trasy, ale aj zmena rýchlosti.
Dlhšie obdobie slabej aktivity môže na Zemi znamenať nižšie teploty. Silné slnečné erupcie zase môžu spôsobiť problémy satelitom či v elektrických sieťach. Takéto maximum bude v roku 2013.