BRATISLAVA. Človek zručný možno nie je prvým zručným človekom. Vedci totiž zistili, že naši prapredkovia používali nástroje takmer o milión rokov skôr, ako sa dosiaľ predpokladalo. Podľa odborníkov z Kalifornskej akadémie vied to mení náš súčasný pohľad na evolúciu človeka.
Stopy po rezaní
Minulý rok našiel medzinárodný tím v známej oblasti neďaleko rieky Awash v Etiópii staré kosti dvoch druhov zvierat. Jeden bol veľký asi ako antilopy, druhý ako bizóny.
Vedci kosti opatrne vykopali, v laboratóriách podrobili dôkladnej analýze a zistili, že sú zhruba 3,4 milióna rokov staré. Dôležitejším objavom však boli stopy, ktoré naznačovali použitie primitívnych, zrejme kamenných nástrojov. To by bolo o osemstotisíc rokov skôr, ako sa o používaní nástrojov dosiaľ hovorilo.
„Tento nález nás definitívne prinútil prepísať knihy hovoriace o evolúcii človeka,“ povedal o objave magazínu Science Zeresenay Alemseged z Kalifornskej akadémie vied.
Nástroje nevyrábali
Stopy na kostiach zrejme zanechali príslušníci druhu Australopithecus afarensis, teda príbuzní známej Lucy. Mozog vtedy nemali oveľa väčší ako dnešné šimpanzy.
Zárezy v tvare písmena V sú podľa vedcov stopami po pokusoch, ktorými sa naši vzdialení predchodcovia snažili odrezať mäso zo zdochlín. Pravdepodobne sa pokúšali dostať aj k špiku vnútri kostí. Podľa paleoantropológov tieto stopy zanechali kamene, aj keď skôr také, aké australopitékovia kdesi našli. Je nepravdepodobné, že pred tromi miliónmi rokov si nástroje systematicky vyrábali.
„Myslím, že veľa paleoantropológov teraz začne v okne pred 3,2 a 2,5 milióna rokov hľadať počiatok výroby nástrojov,“ dodal pre magazín Nature David Braun z univerzity v Kapskom Meste. Časopis však tvrdí, že naši predkovia dokázali do istej miery plánovať, keďže zdroj podobných kameňov sa nachádza asi šesť kilometrov od miesta, kde sa našli kosti.