SME

Najviac s technológiami bojujú „inteligentné" mobily

BlackBerry už dávno najlepšia qwerty klávesnica na trhu nestačí, dych strácajú aj Fíni. Najnovšie mobily iPhone či „androidy" očarili americký trh.

BRATISLAVA, HELSINKI. Už to nie je len o tom, ako dať dokopy plast, miniprocesor, lacný foťák, mikrofón a nový smartphone je na svete. Odkedy Apple vytasil svoj prvý dotykový mobil iPhone, latka na poli „chytrých" telefónov sa radikálne zdvihla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak chcete uspieť, musíte mať nielen citlivý dotykový displej, minimálne päťmiliónov pixelový fotoaparát, ale aj rýchly softvér s množstvom aplikácií a pôsobivý dizajn. O to všetko sa usilujú najsilnejší výrobcovia mobilov na svete a ako ukazuje príklad Nokie, ktorá už dávno v tejto kategórii nekraľuje, nie je to práve najľahšie.

SkryťVypnúť reklamu

Po Apple ďalšia pohroma. Google

Fenomén iPhonu, ktorý aj po troch rokoch od svojej premiéry vyvoláva davové psychózy, prichytil konkurentov nepripravených. Tradične silné firmy ako Nokia či Research in Motion (RIM), ktorá vyrába telefóny BlackBerry, začali strácať prevahu na trhu.

Ich slabnúcej pozícii nepomohol ani príchod ďalšieho konkurenta, podobne ako Apple, z prostredia počítačového, tentoraz priamo internetového. Google vyvinul pre novú generáciu telefónov vlastný operačný systém Android a presadil sa.

Dobrou správou pre starých hráčov je, že rýchlosť, ktorou Apple ujedá trhové podiely BlackBerry a Nokie sa začína znižovať. Tou zlou je, že tam, kde stráca „odhryznuté jablko" sa zahrýzajú telefóny postavené na systéme Android. Na americkom trhu zaznamenal Google v druhom štvrťroku medziročný rast vo výške 886 percent a predbehol tak s prehľadom BlackBerry, ktoré zaspalo na vavrínoch. Kvalitná qwerty klávesnica s okamžitým emailom v mobile jednoducho nestačí.

SkryťVypnúť reklamu

Impérium chce vrátiť úder

Kanadská spoločnosť RIM sa však nevzdáva a chce sa do pozície firmy predávajúcej špičkové telefóny, ktoré prinášajú výrobcom aj vysoké marže, vrátiť s novým telefónom BlackBerry Torch. Prvé recenzie však prijali telefón aj nový systém vlažne. Prvý slider s obľúbenou klávesnicou a dotykovou obrazovkou v jednom od BlackBerry nie je na trhu novinkou. Navyše podľa analýzy spoločnosti Nielsen Company je už dnes polovica užívateľov BlackBerry rozhodnutá kúpiť si iPhone alebo telefón na platforme Android.

RIM musí okrem straty lojality zákazníkov bojovať aj s inštitúciami. Európska komisia minulý týždeň oznámila, že v budúcnosti počíta pre svojich zamestnancov s telefónmi od Apple alebo Google. Saudská Arábia zas RIM-u hrozila, že zablokuje státisíce telefónov firmy, ak neumožní štátu prístup k dátam o správach a hovoroch. Spor sa nakoniec urovnal a dáta budú pretekať cez servery umiestnené v Saudskej Arábii.

SkryťVypnúť reklamu

Krízový manažment však mal prácu aj v Apple. Pre problémy s anténou, ktorá niekedy stráca signál, mal iPhone 4 aj výrazne negatívnu publicitu, ktorú vyriešil tým, že zákazníkom dali k mobilu zadarmo aj obal. Napriek tomu stačí Apple predať niekoľkonásobne menej telefónov ako Nokia, aby mala nakoniec aj tak väčší zisk. Blamáž s anténou však stála miesto hlavného hardvérového inžiniera iPhonov Marka Papermastera.

Bez starostí nie je ani Google. To trápi narastajúce pirátstvo vo vlastnom systéme. Chystá sa naň aj Microsoft, ktorý chystá operačný systém Windows Phone 7. Už dnes má podporu veľkých výrobcov hardvéru ako HTC a Dell.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Zachráni šéfa Nokie nová ,,osmička"?

Dôvod na pohodu nemá Nokia, ktorá prežíva rekordné poklesy zisku a v zákulisí sa hovorí o konci jej generálneho riaditeľa. Ten sa spolieha na pripravovaný model N8, ktorý má priniesť na pomery telefónov skvelý fotoaparát a technické vybavenie na úrovni konkurencie.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň však bude posledným modelom od Nokie so starnúcim operačným systémom Symbian, čo môže zákazníkov odrádzať. Ak na Vianoce neuspeje, Olli-Pekka Kallasvuo zrejme ako šéf Nokie končí. A pošuškáva sa, že firma na sezónu kupovania darčekov ani čakať nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 912
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 775
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 672
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 596
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 986
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 643
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 307
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 580
SkryťZatvoriť reklamu