SME

12 000 dní v kozme

Opäť sa musíme skloniť pred americkou vesmírnou technikou. NASA hlási nové rekordy: sondy Voyager sú v kozme viac ako 12-tisíc dní.

(Zdroj: VIZUALIZÁCIA - NASA/JPL)

Opäť sa musíme skloniť pred americkou vesmírnou technikou. NASA hlási nové rekordy: automatická sonda Voyager 2 i jej dvojča Voyager 1 sú už viac ako 12-tisíc dní v kozme. Obe mieria von zo slnečnej sústavy. Boli vypustené v roku 1977 a ich úlohou bol prieskum vzdialených planét.

Tieto automaty Američania vybavili pozlatenou medenou gramofónovou doskou, ktorá obsahuje posolstvo k prípadným kozmickým inteligenciám. To je síce predpotopné médium, ale ak ho niekto zachytí, určite bude taký múdry, aby si správu prečítal. Avšak nádej, že sa to stane v najbližšej dobe, je minimálna.

Sondy Pioneer 10 a Pioneer 11, ktoré rovnako opúšťajú slnečnú sústavu, nemali toľko energie, takže ich vysielanie skončilo už pred siedmimi a pätnástimi rokmi. Aj tie však majú „spiatočnú adresu Zem", tentokrát ako inteligentný obrázok. Voyagery sú však rekordmani - tak dlho dosiaľ žiaden iný stroj nepracoval.

Voyager 2 uletel 21 miliárd kilometrov a od Slnka ho delí 14 miliárd kilometrov. Jeho rádiový signál potrebuje k dosiahnutiu antén na Zemi skoro 13 hodín. Voyager 1 sa dostal ešte ďalej - preletel 22 miliárd kilometrov a od Slnka sa vzdialil na 17 miliárd kilometrov.

Americkí odborníci dúfajú, že prístroje budú merať okolité prostredie ešte v roku 2020. A aj keby niektoré z nich fungovali ešte dlhšie, nič sa nezmení, päť rokov nato prestanú fungovať palubné elektrárne.

Ale nech už skončia hocikedy, bude to úctyhodný výkon.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

Autor: MF Dnes

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu