SME

Našli vedci na Marse život?

Na Marse možno bol v minulosti život. Dokazovať to majú štruktúry podobné tým, ktoré na Zemi vytvárajú mikroorganizmy.

Nili Fossae tak, ako ho vidí spektrometer CRISM misie Mars Reconnaissance Orbiter.Nili Fossae tak, ako ho vidí spektrometer CRISM misie Mars Reconnaissance Orbiter. (Zdroj: NASA)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Autori vedeckej fantastiky o tom snívajú desaťročia. Človek však možno tisícky rokov. Sen o tom, ako objavíme mimozemšťanov, vyspelú civilizáciu, ktorá nás naučí nové veci. Skutočnosť je oveľa menej romantická. Pravdepodobnejšie je, že náš prvý kontakt s mimozemšťanmi budú mikróby. O tých hovoria aj astrobiológovia, vedci, ktorí sa špecializujú aj na hľadanie takýchto mikroorganizmov. Nemusia sa pozerať ďaleko, veľmi dobrým kandidátom je Mars.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Našli alebo nenašli?

Na červenej planéte sme už našli vodu. Dnes sú to najmä oblasti pokryté ľadom, či už na póloch, alebo častice ukryté kúsok pod prašným povrchom planéty. V minulosti však voda na Marse tiekla. A veľké moria na planéte mohli vytvárať podmienky vhodné pre existenciu života.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si viac o hľadaní života na Marse.

Že pred miliardami rokov mohol jestvovať, naznačuje aj najnovší výskum amerických vedcov z inštitútu SETI, laboratórií JPL či laboratória aplikovanej fyziky na univerzite Johna Hopkinsa. Tím vedcov totiž publikoval v magazíne Earth and Planetary Science Letters štúdiu, podľa ktorej sa skaly z marsovskej Nili Fossae podobajú na kamene z austrálskeho regiónu Pilbara.

To by ešte nemuselo nič znamenať, tento austrálsky región je však čímsi zvláštny. Sú tam kamenné útvary, ktoré hovoria o histórii našej planéty: o živote, ktorý jestvoval kedysi dávno. Odborníci preto tieto útvary študujú a spoznávajú, ako fungoval život na Zemi pred 3,5 miliardami rokov.

V takýchto útvaroch sa totiž nachádzajú stromatolity - kamenné štruktúry, ktoré vznikli vďaka mikroorganizmom. A práve stromatolity alebo čosi, čo sa im veľmi podobá našli kalifornskí vedci aj v kameňoch z Marsu. Použili na to spektrometer CRISM planetárnej sondy Mars Reconnaissance Orbiter, ktorá skúma Mars z obežnej dráhy.

SkryťVypnúť reklamu

Možno ich máme celý čas pod nosom

„Život vytvára takéto rysy,“ povedal pre BBC News Adrian Brown zo SETI. „Môžeme povedať, že len on dokáže vytvárať tieto tvary, žiadny geologický proces.“ O potvrdení života na Marse - aj keď kedysi dávno - je však ešte predčasné hovoriť. Opatrní sú aj vedci. Jestvuje totiž stále priveľa „ak", ktoré musia byť splnené. Jedným z nich napríklad je, že na Marse fungujú procesy tvorby stromatolitov rovnako ako na Zemi.

Nili Fossae však nemusí byť jediným kandidátom na stopy po marsovskom živote. Možno ich už dávno máme na našej vlastnej planéte. Asi pred pol rokom sa znovu hovorilo o slávnom meteorite Allan Hills 84001, ktorý môže podľa niektorých vedcov tiež ukrývať stopy po miniatúrnych mimozemšťanoch.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu