PRAHA. Kanadský bezpečnostný konzultant Ron Bowles zhromaždil voľne dostupné údaje o 100 miliónoch užívateľov sociálnej siete Facebook. Tá ma cez pol miliardy účtov. Uviedol to server BBC. Podľa antivírových firiem si ľudia na sociálnych sieťach často neuvedomujú, že vložené informácie môže ktokoľvek zneužiť.
Bowles vytvoril špeciálny program, ktorý prechádza účty užívateľov a informácie z nich zhromažďoval. Súbor s údajmi vo veľkosti takmer tri gigabajty potom umiestnil na web The Pirate Bay, kde si ho už stiahlo cez dvetisíc ľudí a začína sa pomaly šíriť ďalšími cestami. Bowles tak chcel varovať jednak samotných užívateľov, ale aj prevádzkovateľov servera. Predstavitelia Facebooku v tom nevidia problém, pretože informácie boli voľne dostupné.
"V tomto prípade nejde o klasický útok na sociálnu sieť. Ide len o zhromaždenie voľne dostupných údajov a informácií. Ron Bowles urobil to, čo môže urobiť každý užívateľ internetu, bez toho, aby použil akékoľvek hackerské prostriedky. Iba celý proces zautomatizoval," uviedol expert spoločnosti Symantec Martin Meduna.
Užívatelia sociálnych sietí si podľa Medunu často vôbec neuvedomujú, že informácie, ktoré na internet vkladajú, môže vidieť v podstate ktokoľvek. Facebook má pomerne pokročilé možnosti nastavení a je možné určiť, čo je úplne verejné, alebo čo je len pre vlastných priateľov či vybranú skupinu. "Každú informáciu, ktorú o sebe užívatelia zverejnia, môže niekto zneužiť. Každý cielený útok totiž začína poznávaním obete. Sociálne siete tak môžu byť ľahkým zdrojom informácií o obeti," dodal Meduna.
Facebook sa stal cieľom lovcov osobných informácií aj v minulosti. Podľa spoločnosti McAfee útočníci najčastejšie používajú vírusy alebo trójske kone, jedným z nich bol napríklad program Koobface, ale existujú tiež skupiny na Facebooku, ktoré vytvorili podvodníci za účelom získania citlivých informácií od dôverčivých užívateľov.