O jedinečnú faunu a flóru sa ekvádorská vláda začala starať. Vyhnala nelegálnych obyvateľov a viac dohliada na turistov.
Ohrozené miestaCelkovo je medzi 890 objektmi svetového dedičstva UNESCO 31 ohrozených objektov.
V Európe sú medzi nimi srbské pravoslávne kláštory v Kosove, ktoré zničila vojna a útoky Albáncov.
Po veľkom zemetrasení v roku 2003 medzi ne zaradili aj starobylé iránske mesto Bam.
Od roku 1982 k nim patrí aj staré mesto Jeruzalemu.
BRAZÍLIA, BRATISLAVA. Je to jeden z mála úspešných príbehov. Pred tromi rokmi UNESCO rozhodlo, že jedinečné súostrovie Galapágy prichádza o svoju jedinečnosť.
Jeho výbor tak ostrovy tisíc kilometrov od Južnej Ameriky, ktoré svojimi výnimočnými druhmi (obrie korytnačky či leguány) priviedli Charlesa Darwina na myšlienku evolúcie, pridal na zoznam ohrozených miest svetového dedičstva.
Veľa turistovVýbor v stredu v Brazílii povedal, že Ekvádor, ktorému Galapágy patria, urobil kus práce pre to, aby tam jedinečné fauna a flóra prežili aj 21. storočie. Zo zoznamu ho vyškrtli.
Pred tromi rokmi pritom UNESCO, agentúra OSN, varovalo, že prírodu na súostroví ohrozujú turisti, rastúci počet prisťahovalcov a nové invazívne druhy, ktoré s nimi prichádzajú. Počet návštevníkov sa zvýšil zo 40-tisíc v roku 1996 na lanských 160-tisíc.
Vysoké zárobky z turizmu lákajú aj domácich, ich počet rástol podľa BBC rýchlosťou šesť percent ročne, v roku 2007 ich bolo 30tisíc. Množstvo ľudí so sebou doviezlo aj cudzie živočíšne druhy ako komáre, muchy či potkany, ktoré tu nežijú a ohrozujú vzácnu miestnu prírodu.
Ocenili vláduUNESCO ocenilo úsilie, ktoré v tomto smere Ekvádor za tri roky preukázal. Vláda nariadila premiestnenie nelegálnych obydlí na ostrovoch, podľa BBC deportovali tisíc obyvateľov, ktorí tu žili nelegálne. Počet turistov obmedziť nechcú, podľa DPA však teraz na nich lepšie dohliadajú. Projektmi solárnej a veternej energie chcú zabezpečiť sebestačnosť ostrovov.
UNESCO má na svojom zozname svetového dedičstva 890 prírodných a kultúrnych objektov. Na Slovensku sa týmto statusom môže hrdiť sedem miest, napríklad pralesy na východe či Banská Štiavnica. Objekty, ktorým hrozí bezprostredné nebezpečenstvo, zaraďuje na zoznam ohrozených objektov. V súčasnosti je medzi nimi 31 pamiatok vrátane pravoslávnych kostolov v Kosove či zemetrasením zničeného iránskeho mesta Bam. V stredu doň zaradili hrobky bugandských kráľov v Ugande, ktoré túto jar vyhoreli. Požiare, prírodné katastrofy, vojny či znečistenie sú najväčšími nepriateľmi pamiatok.
Zaradenie na zoznam má upozorniť medzinárodnú komunitu na ohrozenie pamiatky a tiež podporiť aktivity na zlepšenie situácie. Na Galapágoch sa to podarilo – súostrovie je iba tretím objektom, ktorý zo zoznamu vyškrtli.