LONDÝN, BRATISLAVA. Vesmír je plný planét podobných Zemi. A kdesi sa určite nachádzajú aj také, ktoré sú rovnaké ako naša planéta. Nie je problém prijať takýto predpoklad, je však veľký problém nájsť dôkaz, že hypotéza platí.
Možno sa to teraz podarilo americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Ich teleskop Kepler zrejme ukázal desiatky exoplanét, ktoré sa veľkosťou podobajú Zemi.
Lovec planét
Vesmírne observatórium, ktoré NASA vypustila do vesmíru minulý rok v marci, je určené práve na hľadanie Zemi podobných kozmických objektov. Objav z ľudského pohľadu „správne veľkých“ exoplanét sa teda skôr či neskôr očakával. Neočakával sa však spôsob, akým sa o tom dozvedela široká verejnosť. A pravdepodobne ho takto nenaplánovala ani samotná NASA.
Informácia totiž na verejnosť unikla ešte pred zverejnením v niektorom z prestížnych vedeckých časopisov. Postaral sa o to Dimitar Sasselov z Harvardskej univerzity počas konferencie TEDGlobal v britskom Oxforde.
Počas svojej prednášky ukázal verejnosti graf s planétami, ktoré misia Kepler pravdepodobne objavila. Z 265 kandidátov na exoplanéty bolo pri 140 napísané „ako Zem“. Podľa internetového vydania magazínu Science to znamená, že takéto vesmírne telesá majú polomer menší, ako je dvojnásobok polomeru našej planéty. „Môžete tu vidieť, že malé planéty na obrázku dominujú,“ povedal údajne Sasselov počas prednášky.
Kandidát alebo planéta?
Je to zmena. Väčšina z planét, ktoré objavili vedci pri iných hviezdach, bola veľká asi ako Jupiter. V niektorých prípadoch ešte podstatne väčšia.
Plynové obry krúžiace blízko pri svojich materských slnkách sa totiž jednoduchšie hľadajú. Odborníci však predpokladali, že vesmír je plný aj oveľa menších planét. Bolo ich však treba nájsť.
Vedcom z NASA sa to zrejme podarilo, isté to však ešte nie je. V odborných kruhoch sa predpokladá, že údaje z Keplera budú vedci najskôr nejaký čas analyzovať a oficiálne výsledky nebudú publikované pred februárom budúceho roku.
Otázne je tiež, či „únik informácií“ bol plánovaný, alebo Sasselov konal na vlastnú päsť. Aj keď objekty označil iba za „kandidátov“ a nie za potvrdené exoplanéty.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.