Greenbelt 20. mája (TASR) - V hlbinách obrovského galaktického oblaku objavili astronómovia molekuly etylénglykolu, ktorý na Zemi slúži ako mrazuvzdorný prostriedok. Molekuly etylénglykolu patria vo vesmíre k najväčším známym molekulám a mohli by pomôcť rozlúštiť hádanku vzniku života na našej planéte.
Tím Jana Hollisa z Goddardovho centra vesmírnych letov (GSFC) v Greenbelte skúmal rádiové signály z galaktického oblaku Sagittarius (Strelec) vzdialeného 26.000 svetelných rokov. Zaujímali ich slabé rádiové emisie, ktoré sú charakteristické pre jednotlivé molekuly vo veľkých medzihviezdnych oblakoch. Takýmto spôsobom sa podarilo dokázať 130 rôznych molekúl vo vesmíre.
Molekula etylénglykolu, ktorá sa skladá z desiatich atómov uhlíka, vodíka a kyslíka, zohráva dôležitú úlohu v procese vzniku komplexných molekúl cukru. Ako je známe, molekuly cukru patria medzi základné stavebné kamene vzniku života na Zemi.
"Náš objav naznačuje, že vo vnútri medzihviezdnych oblakov vznikajú aj komplexnejšie cukry ako ribóza," domnieva sa Hollis.
Jeho kolega Philip Jewel z National Radio Astronomy Observatory doplnil: "Je to dôkaz významu interstelárnej chémie pre pochopenie vzniku biologických molekúl na mladej Zemi. Niektorí vedci si myslia, že Zem zásobovali komplexnými molekulami kométy z oblaku, z ktorého vznikla naša slnečná sústava."
V ešte hlbšom pohľade do vnútra medzihviezdnych oblakov pomôže vedcom onedlho nový, výkonnejší teleskop National Radio Astronomy Observatory.