Atol Bikini aj Darwinove záhrady kandidujú na zápis do zoznamu svetového dedičstva. Otázne tiež je, či komisia z prestížneho zoznamu niekoho vyškrtne.
Zoznam svetového dedičstvaV zozname UNESCO sa môže ocitnúť kultúrne alebo prírodné dedičstvo. Kritériom sú výnimočnosť a univerzálnosť.
Zo Slovenska sú v ňom napríklad Spišský hrad, drevené kostolíky, centrum Bardejova a Levoče, jaskyne, pralesy alebo Vlkolínec.
BRATISLAVA. Vytvárali sa tam dejiny. Hoci nepríjemné, nebezpečné a smerujúce k masovej smrti. Aj to je však pre niekoho dôvod, aby chcel do zoznamu svetového dedičstva zapísať miesto nukleárnych testov. Aspoň tak kandidatúru atolu Bikini zdôvodňujú Marshallove ostrovy. Tichomorská republika si myslí, že aj obrovská americká strelnica si zaslúži miesto v zozname UNESCO, hneď vedľa amerického Grand Canyonu, šikmej veže v Pise, slovenských drevených kostolíkov či historického centra Florencie.
Výbor Spojených národov zaoberajúci sa prírodnými i umelými pamiatkami zasadá odvčera v brazílskej metropole. Rozhodovať má nielen o nových kandidátoch na zápis do zoznamu, ale aj o vylúčení niektorých starých. Uchádzačov z oboch táborov je viac.
Môžu prísť o výsadyV zozname svetového dedičstva, na ktorom je aj niekoľko zástupcov zo Slovenska, sa nachádza napríklad jazero Bajkal. Problémom však je, že Rusko sa rozhodlo na jeho brehu znovu spustiť papierničku oligarchu Olega Deripasku. Proti Putinovmu rozhodnutiu sa síce postavil aj ruský prezident Dmitrij Medvedev, no jazero ohrozuje aj plánovaná výstavba plynovodu.
Najhlbšie jazero na svete má ešte šancu na zozname zostať. Podľa agentúry ČTK sa neočakáva, že komisia nakoniec niektorú z pamiatok zo zoznamu vyškrtne.
Bajkal pritom nie je jediné ohrozené miesto. Podobne je na tom aj africký národný park Serengeti v Tanzánii. Tamojšia vláda sa rozhodla postaviť diaľnicu, ktorá pretne toto územie. Prírodnú rezerváciu tak môže postihnúť podobný osud ako minulý rok Drážďany. Tie sa tiež rozhodli dať prednosť civilným projektom pred historickou hodnotou.
Magistrát a nemecká vláda postavili v meste nový most, čo sa však nepáčilo odborníkom z UNESCO. Nasledoval tvrdý trest: mesto a priľahlé okolie zo zoznamu kultúrneho dedičstva vyškrtli.
Darwin aj WashingtonOkrem miesta, kde armáda a vedci po prvý raz vyskúšali vodíkovú bombu, sa o zápis hlásia aj ďalšie pamätihodnosti. Mnohé z nich spája, že súvisia so životom významných osobností. Angličania by napríklad v zozname radi videli pracovňu a záhrady slávneho Charlesa Darwina. Údajne sú okrem iného aj prostredím, ktoré vedca inšpirovalo k napísaniu jeho slávnych prác o prírodnom výbere a evolúcii.
Američania zasa lobujú za komplex stavieb vo virginskom Mount Vernone, kde v 18. storočí žil prvý americký prezident George Washington. Miesto je zatiaľ americkou národnou pamiatkou. Nových kandidátov sú však viac než tri desiatky. Ktorí sa do zoznamu napokon dostanú, sa verejnosť zrejme dozvie až 3. augusta, keď sa stretnutie v meste Brazília skončí.