Londýn 18. mája (TASR) - Vedci sa podľa najnovších dôkazov domnievajú, že náraz vesmírneho telesa dinosaurov nielen vyhubil, ale aj pomohol k ich rozšíreniu, uviedol vedecký časopis Science.
Nové geologické dôkazy naznačujú, že asi pred 200 miliónmi rokov Zemou otriasol obrovský asteroid alebo kométa. Bolo to tesne pred začiatkom obdobia jury, počas ktorého sa dinosaury stali oveľa väčšími a početnejšími. Na Zemi vládli nasledujúcich 135 miliónov rokov, kým na konci obdobia kriedy náhle nevyhynuli.
Podľa všeobecných vedeckých predpokladov obrovský náraz pri mexickom polostrove Yucatan prekryl slnko prachom a uvrhol Zem do temnoty. Dinosaury neboli schopné takú výraznú klimatickú zmenu prežiť a uvoľnili cestu cicavcom.
Medzinárodný tím vedcov analyzoval odtlačky stôp dinosaurov a iné fosílie z vyše 70 nálezísk v Severnej Amerike z období trias a jura spred 248 až 146 miliónov rokov. Zistili, že obrovské dinosaury sa rozšírili relatívne rýchlo na začiatku jurského obdobia. Zmena medzi triaským a jurským typom stôp prebehla počas 50.000 rokov.
Použitie supersenzitívneho zariadenia, ktoré donedávna nebolo dostupné, vedci zachytili výrazný nárast irídia vo vzorkách hornín z rovnakého obdobia. Tento prvok je na Zemi vzácny, avšak často sa vyskytuje v asteroidoch a kométach. Jeho prítomnosť zvyčajne naznačuje náraz vesmírneho telesa.
Masové vyhynutie je známe aj z obdobia prelomu triasu a jury, kedy pred nástupom dinosaurov zo zemského povrchu zmizlo množstvo druhov.