SME

Rosetta videla vo vesmíre Paríž

Európska sonda sa priblížila k vyše stokilometrovému asteroidu.

Lutetia pri najväčšom priblížení.Lutetia pri najväčšom priblížení. (Zdroj: ESA)

Ešte nikdy sme neboli tak blízko pri takom veľkom asteroide. Sonda Rosetta pred týždňom urobila zo vzdialenosti tritisíc kilometrov stovky kvalitných fotografií planétky 21 Lutetia. Jej názov pochádza z pôvodného keltského označenia miesta, kde dnes stojí Paríž.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Názov pre Rosettu zas symbolicky pripomína rosettskú dosku, ktorá prispela k rozlúšteniu egyptských hieroglyfov. Sonda dnes prináša nové informácie o vzniku slnečnej sústavy.

Ako prví videli unikátne zábery z povrchu vesmírneho „Paríža“ tri desiatky pracovníkov riadiaceho strediska Rosetty v nemeckom Darmstadte, ktoré patrí Európskej kozmickej agentúre ESA. Odtiaľ sa rozleteli do celého sveta. Dnes si svetlé nepravidelné teleso čudesných tvarov posiate stovkami kráterov môžete pozrieť nielen na webe ESA, ale napríklad aj na Youtube.

SkryťVypnúť reklamu

Stará ako Slnko?

Planétka Lutetia môže byť veľmi stará, možno až 4,5 miliardy rokov. „Mali sme tú česť uvidieť pozostatok vzniku našej slnečnej sústavy,“ povedal Holger Sierks, hlavný operátor systému OSIRIS (Optical, Spectroscopic and Infrared Remote Imaging System), ktorý sa zaslúžil o snímky asteroidu s vysokým rozlíšením.

Pri stretnutí okrem kamier pracovali aj ostatné prístroje na palube Rosetty vrátane spektrometrov a senzorov, zachytávajúcich stopy prachu, plazmy alebo magnetického poľa. Vedci potrebujú čo najviac údajov, aby mohli presne určiť jeho presnú hmotnosť a hustotu a zistiť, k akému typu asteroid vlastne patrí.

Istotu zatiaľ nemajú. Ak sa naplnia predpoklady a ide skutočne o asteroid typu C, chemickým zložením zhodný so Slnkom, znamenalo by to, že vedci sa pozrú ďaleko do minulosti vzniku slnečnej sústavy, ako o tom hovoril Sierks. Ani typ M, ktorý by mal byť podľa všetkého pozostatkom kovových jadier asteroidov zničených pri zrážke, však nie je na zahodenie, lebo v tom prípade by získali informácie o menej častom type planétky, ktorý ešte nie je zblízka preskúmaný.

SkryťVypnúť reklamu

Analýza dát bude trvať niekoľko mesiacov. Zatiaľ sa musíme uspokojiť s konštatovaním, že zábery odhaľujú nezvyčajný tvar Lutetie, ktorá má rozmery 132 х 101 х 76 kilometrov. Tento nepravidelný útvar sa nachádza v hlavnom páse planétok medzi Marsom a Jupiterom, okolo Slnka obehne raz za 3,8 roka a okolo svojej osi sa otočí trikrát za deň.

Asteroid poznáme už od novembra 1852, keď ho objavil nemecko-francúzsky astronóm a maliar Hermann Goldschmidt. Lutetiu vraj našiel z balkóna svojho parížskeho bytu ďalekohľadom, ktorý si kúpil za peniaze získané predajom dvoch portrétov zakladateľa modernej vedy Galilea.

Smeruje ku kométe

Úlohou Rosetty, vypustenej v marci 2004 z francúzskej Guyany, je blízke skúmanie „kozmického odpadu“, teda asteroidov a komét, z ktorých mnohé sa zachovali ešte z čias vzniku slnečnej sústavy.

SkryťVypnúť reklamu

Lutetia nie je hlavným cieľom dlhej cesty. Tým sa stane až kométa 67P/Churyumov-Gerasimenko, kam doletí v prvej polovici roku 2014. Bude snímkovať kometárne jadro a na povrch spustí stokilogramový pristávací modul Philae, ktorý obsahuje osem prístrojov a urobí deväť experimentov.

Rosetta už absolvovala blízky prelet okolo menšej planétky 2867, objavenej v roku 1969 a pomenovanej po lotyšskom astronómovi Šteinsovi. Začiatkom septembra 2008 si ju pozrela z blízkosti 800 kilometrov. Má rozmery 6 x 4 kilometre a v oblasti severného pólu obrovský kráter s priemerom vyše dvoch kilometrov.

Štúdium planétok má aj praktický význam. Ešte stále totiž nepoznáme všetky vesmírne objekty, ktoré by niekedy v budúcnosti mohli skrížiť dráhu Zeme, ani najlepší spôsob, ako sa proti tomu chrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 850
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 666
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 569
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 282
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 918
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 877
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 677
SkryťZatvoriť reklamu