SINGAPUR, BRATISLAVA. Nemajú takmer nič, žijú v prehustených slumoch, záplavy každoročne zabijú stovky z nich. A vedci varujú, že „vďaka“ Indickému oceánu bude v Bangladéši ešte horšie.
Podľa novej štúdie Univerzity v Colorade a amerického Národného centra pre výskum atmosféry hladina Indického oceána sa mení nerovnomerne. Kým na miestach ako Seychelly či Zanzibar sa zmenšuje, nízko položené miesta na pobreží Bangladéšu, Indonézie či Srí Lanky by sa už čoskoro mohli ocitnúť v ohrození.
Vyššia hladina oceánu by totiž mohla ovplyvniť aj povodne po monzúnoch, čo by ohrozilo ich úrodu, domovy aj životy.
Vedci, ktorých cituje agentúra Reuters, tvrdia, že dôvodom rastu hladiny oceánov je zvyšujúce sa množstvo skleníkových plynov v atmosfére, v dôsledku čoho väčšinu tepla zachytávajú práve oceány. Aj to je dôvod topenia sa ľadovcov v Grónsku či na západe Antarktídy.
Dôkazom toho je aj zmenšovanie ľadovca Jakobshavn, ktorý Discovery News označil za „matku všetkých grónskych ľadovcov“. „Pred niekoľkými dňami sa otvoril zlom. O dve noci neskôr sa kus ľadu oddelil a odplával,“ povedal Tom Wagner z NASA. Oddelený kus má rozlohu sedem štvorcových kilometrov. Tým to nekončí, dodáva Discovery. Ďalší zlom sa vytvára v inej časti ľadovca. Podľa vedcov je za tým práve otepľovanie oceánov.
Wagner tvrdí, že podobné kusy ľadu sa už oddeľovali aj v minulosti, no výnimočné je teraz to, že sa tak stalo po pomerne teplej zime, počas ktorej sa v okolitých zálivoch nevytvoril nový ľad.