BRATISLAVA.
"Ohrozené sú najmä hniezdiace dážďovníky a netopiere, nachádzajúce v panelákoch úkryt a miesto prezimovania. Oba druhy sú pritom veľmi užitočnými pre človeka a pomáhajú najmä v popovodňových týždňoch likvidovať premnožené komáre," uviedol pre agentúru SITA Martin Ceľuch zo Spoločnosti na ochranu netopierov na Slovensku. Dážďovníky ulovia v priebehu dňa niekoľko tisíc komárov. Týmto hmyzom sa živia a kŕmia svoje mláďatá. V noci túto úlohu preberajú netopiere. "Jeden netopier, ako je už známe, dokáže skonzumovať až 3 000 komárov za jedinú noc," informoval Ceľuch.
Počas zatepľovania sú hniezdiská vtákov a úkryty netopierov uzavreté polystyrénom alebo mriežkou, nezriedka aj s mláďatami či vajíčkami. Príklad, ako možno chrániť užitočné vtáctvo a netopiere pri zatepľovaní budov majú v Rimavskej Sobote.
"Prvým svetlým príkladom je konanie stavebnej firmy a úradov v Rimavskej Sobote. Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku zistila v paneláku na Kirejevskej ulici výskyt netopierov a dážďovníkov a upozornila na to Obvodný úrad životného prostredia v Rimavskej Sobote. Ten zvolal stretnutie, na ktorom sa dohodol postup eliminujúci úhyn chránených vtákov a netopierov," informoval Ceľuch.
Hniezdiská a úkryty, ktoré museli byť uzavreté pri rekonštrukcii domu, nahradili búdkami - dve búdky pre dažďovníky a dve pre netopiere. Búdky dodali ochrancovia netopierov a stavebná firma ich zapracovala priamo do zateplenia. Sú vyrobené z polystyrénu, takže je možné plne ich zapracovať do zatepľovacej vrstvy a povrchovo upraviť.
"Búdky umožnia hniezdenie šiestich párov dážďovníkov a zimovanie niekoľko desiatok netopierov,“ informoval Ceľuch. Dodal, že po prvýkrát na Slovensku tak zateplenie nelikviduje tieto užitočné živočíchy.