o videnia, ktorá by sa v blízkom čase mala stať súčasťou výbavy áut.
Už pred 10 rokmi vo vojne v Perzskom zálive používali vojenskí vodiči špeciálne okuliare na nočné videnie, aby mohli v úplnej tme prejsť cez irackú púšť. Podobná technológia bude čoskoro súčasťou výbavy aj v civilných autách. Vývojári pracujú na infračervených detektoroch, ktoré zachytávajú svetlo pre ľudské oko neviditeľné.
Inžinieri z britskej spoločnosti Thales Optronics vybavili auto značky Jaguár infračervenými reflektormi a videokamerou, ktorá objekty osvetlené infračerveným svetlom sníma. Obraz sa premieta na špeciálnu Perspex obrazovku medzi predným sklom a vodičom. Pri demonštračnej jazde vozidlo jazdilo na testovacej dráhe s vypnutými svetlami. Nebolo teda možné vidieť postavu človeka prechádzajúceho cez cestu pred autom. Ale keď sa zapol systém nočného videnia, postava sa objavila na obrazovke. Auto bolo schopné jazdiť v úplnej tme bez svetiel.
Niektoré modely amerického Cadillacu už síce mali obmedzené systémy nočného videnia, ale vodič sa musel pozerať na oddelený displej.
Britský systém je podobný systému, ktorý sa používa v bojových stíhačkách. Bezpečnostní experti chcú otestovať a preveriť, ako vodiči reagujú na nové vybavenie. Existujú totiž obavy, že lepšia viditeľnosť povzbudí motoristov k rýchlejšej jazde v noci. Vedci však majú v zálohe aj inú technológiu, ktorá sa vyvinula z vojenských systémov – GPS (Global Positioning System), ktorá na navigáciu využíva satelitné technológie. SCITECH5.D