Príroda sa zrejme ešte dlho nemieni vzdať odvekých výsad a nedá si tak ľahko hovoriť do svojho diela. Genetické omladzovanie vajíčok, ktoré vyvolalo v uplynulých dňoch rozruch na celom svete, skrýva v sebe viac ťažkostí, ako priznali americkí odborníci, ktorí začali metódu genetickej manipulácie ženského vajíčka používať ako prví a informovali o úspešnej liečbe neplodnosti.
Podľa informácie amerického denníka Washington Post sa u dvoch zo 17 embryí, počatých po genetickej manipulácii, vyvinuli komplikácie, vedúce k ich odumretiu. Vedci ošetrili vajíčka neplodných žien malým množstvom bunečnej plazmy z vajíčok darkýň a zvýšili tým šancu na otehotnenie. Zásluhou novej metódy prišlo na svet už 30 detí.
Interné záznamy súkromnej kliniky pre reprodukčnú medicínu v St. Barnabas v americkom štáte New Jersey, kde prišlo po aplikácii novej metódy na svet 17 detí, uvádzajú, že u dvoch embryí sa objavili príznaky tzv. Turnerovho syndrómu. Táto zriedkavá anomália patrí ku chromozómovým úchylkám, vyskytuje sa len u dievčat a prejavuje sa zastavením telesného rastu a neplodnosťou pacientiek.
Podľa štatistických údajov pripadá na 1000 prirodzených počatí 15 prípadov Turnerovho syndrómu, veľa embryí však túto poruchu neprežije. U živonarodených detí pripadá jeden prípad na 2500 novorodených dievčatiek. (tasr)