Heart Association), to potvrdila po dlhodobom štúdiu účinkov tohto lieku.
Podľa jedného z lídrov štúdie Dr. Patricka Vallancea z University College London aspirín je mimoriadne účinný liek ako aj preventívny prostriedok pre tých, ktorí sú nachylní na kardiovaskulárne choroby. Vallanceov tím v experimente na 17 dobrovoľníkoch použil vakcínu týfusu, aby vyvolal zápalový proces. Potom skúmal účinky podaného aspirínu na funkciu krvného obehu. Dvanástim pacientom sa dve hodiny pred vakcináciou podalo 1,2 gramu aspirínu alebo placebo látky a piati pacienti dostali aspirín až po vakcinácii. Vedci potom merali množstvo interleukinu-1 (IL-1) v krvi, látky, ktorá je spojená so zápalovými procesmi.
U tých pacientov, ktorým bolo podané placebo, stúpla hladina IL-1 tri hodiny po vakcinácii a zostala na rovnakej úrovni až osem hodín. U pacientov, ktorým bol podaný pred vakcináciou skutočný aspirín, sa zvýšenie koncentrácie IL-1 nepozorovalo.
Ďalším výsledkom experimentu bolo zistenie, že aspirín tiež zvyšuje elastickosť ciev; strácanie pružnosti ciev je jednou z hlavných príčin srdcového kolapsu. (BBC)