ovia už zaznamenali niekoľko zemetrasení v niekoľkých krajinách, ktoré majú súvis s veľkými priehradami.
Afrika je však ohrozená najviac v dôsledku aktívnych procesov, ktoré ešte stále formujú tento kontinent. K obrovskému tektonickému pnutiu dochádza najmä medzi núbijskou a somálskou tektonickou doskou. „Veľká časť (afrického) kontinentu je tektonicky aktívna a zvlášť v hornatých oblastiach je riziko zemetrasení najväčšie. Ekonomické straty súvisiace so seizmickými a vulkanickými katastrofami budú v budúcnosti čoraz väčšie,“ povedal pre BBC Hartnady. Z inžinierskeho hľadiska sú hornaté oblasti s dolinami a údoliami pre stavbu priehrad najvhodnejšie, ale hornatá južná a východná Afrika sú geologicky najaktívnejšie v dôsledku zlomov v zemskej kôre.
Podľa Billa McGuirea z Benfield Greig Hazard Research Centre v Londýne je však stúpajúca seizmická aktivita v blízkosti priehrad a vodných nádrží nielen africký, ale aj celosvetový problém. „Ak vykopete dostatočne veľkú nádrž, prudko zvýšite riziko zemetrasenia,“ povedal na nedávnej konferencii Afrika Mountains High Summit B. McGuire. Megalomanská priehrada Troch údolí v Číne bude napríklad podľa McGuirea tiež obrovským problémom. Po naplnení priehrady sa môžu vyskytnúť obrovské zosuvy pôdy, podobne ako v prípade priehrady Vaiont v Taliansku, kde v roku 1963 prišlo o život 2500 ľudí a malé blízke mestečko bolo doslova spláchnuté.
Jedným z varovaní by mohol byť aj prípad z októbra 1995; po začatí napúšťania priehrady Katse v štáte Lesotho geológovia zaregistrovali otrasy pôdy sily 3,1 stupňa Richterovej stupnice. (BBC, 5D)