
Okrídlená veta o dyme, ktorý by sa dal krájať nadobudla vďaka vedcom NASA reálnu podobu. Podarilo sa im pripraviť látku, ktorá je len dvaapolkrát ťažšia ako vzduch. Aerogel či sklená špongia sa dostala i do Guinnessovej knihy rekordov. FOTO – NASA/JPL
Zápis do Guinnessovej knihy rekordov sa často považuje za zábavu a akési spestrenie bežného života. Kniha rekordov však eviduje aj extrémy, ktoré dosiahnu vedci pri svojom bádaní. V marci pribudol do rebríčka svetových naj zápis, ktorý sa bude len ťažko prekonávať.
Certifikát o najnovšom vedeckom rekorde získal Steven Jones z Laboratórií prúdového pohonu NASA. Po niekoľkoročnom úsilí sa mu podarilo „uvariť“ najľahšiu pevnú látku na svete. Hustota látky, tzv. aerogelu, je len 3 miligramy na centimeter kubický. Je to čistý dioxid kremíka (sklo), je však tisíckrát ľahší, pretože obsahuje až 99,8 percenta vzduchu. Pre svoju nezvyčajnú ľahkosť a mliečnu farbu vedci nazvali túto látku aj „tuhý dym“.
Nová látka je vyrobená podobným postupom ako želatína v kuchyni. Dokonca na jej prípravu použili prístroj podobný tlakovému hrncu. Za špecifických podmienok sa tu ochladzuje tekutá sklovina, do ktorej sa „vmixuje“ vzduch, až vznikne akási sklená špongia. Vznik takejto látky umožňujú vlastnosti molekúl dioxidu kremíka, ktoré dokážu udržať vzájomné väzby aj na pomerne veľkú vzdialenosť.
„Ešte ľahší aerogel sa nám už vyrobiť asi nepodarí,“ hovorí Jones. „Keby sme chceli vyrobiť látku ľahšiu ako vzduch, molekuly by sa už pohromade neudržali. Navyše, vzduch, ktorý má hustotu 1,2 miligramu na centimeter kubický, je hlavnou súčasťou tejto látky, zvyšok tvorí oveľa ťažšie sklo,“ dodáva autor.
Tuhý dym použije NASA na zachytávanie prachových častíc z kométy Wild 2, ku ktorej priletí v roku 2004 vesmírna sonda Stardust. Aerogel poslúži aj ako tepelná izolácia v kozmických programoch. Ťažšia verzia chránila prístroje na sonde Mars Pathfinder, novú použijú na ochranu citlivej aparatúry marsochodov, ktoré pristanú na červenej planéte na budúci rok v rámci programu Mars Exploration Rover.
ROMAN PIFFL