
FOTO – ARCHÍV
Tieto závery nezávisle od seba uvádzajú dve štúdie, ktoré nedávno zverejnili Australian Broadcasting Authority a National Research Council (NRC), súčasť Americkej akadémie vied.
Podľa odborníkov sa rodičia nesmú spoliehať na technické prostriedky, ale musia svoje deti učiť zásadám bezpečnej práce s internetom. Deti by mali chápať, že nie všetky informácie na internete sú pravdivé, že nikomu nesmú prezrádzať svoje osobné údaje a že v diskusiách môžu stretnúť ľudí, ktorí sa ich môžu snažiť zneužiť.
Internet vedci v štúdii prirovnávajú k plavárňam, ktoré takisto môžu byť pre deti veľmi nebezpečné. „Ak chcete deti ochrániť, môžete okolo bazénov namontovať zámky, natiahnuť ploty a nainštalovať bezpečnostné zariadenia. Všetky tieto opatrenia môžu byť užitočné, ale zďaleka najužitočnejšie je, ak ich naučíte plávať,“ cituje agentúra AP zo záverečnej časti z výskumu.
Podľa štúdie NRC je len malá časť internetových stránok nevhodná pre deti, „táto malá časť je však veľmi viditeľná a kontroverzná“. Vedci odhadujú, že na internete je asi 400-tisíc platených erotických alebo pornografických stránok a ďalšie dve miliardy voľne prístupných serverov určených len pre dospelých.
Softvér na blokovanie stránok sa pritom sústreďuje najmä na komerčné servery, hoci na internete je množstvo iných zdrojov sexuálneho materiálu.
Podľa správy austrálskych vedcov, o ktorej informovala BBC, najlepšie fungujú programy berúce do úvahy viacero kritérií – text na stránke, adresu servera a názov domény či množstvo telovej farby na obrázkoch. Ani takýto sofistikovaný softvér však nedokáže zablokovať všetky nevhodné stránky, pričom však blokuje prístup k mnohým neškodným a vzdelávacím serverom. Mnohé programy takisto blokujú stránky len podľa zoznamu nevhodných anglických slov a stránky v iných jazykoch zostávajú voľne prístupné.
„Rodičia si musia uvedomiť, že internet je verejným miestom. Vaše malé dieťa by ste nenechali potulovať sa samé po letisku, podľa rovnakého princípu ho nemôžete nechať samé potulovať sa po internete,“ povedala pre AP členka výskumného tímu Winifred B. Wechslerová.
Podľa prieskumu spoločnosti EARSandEYES (Uši a oči) v súčasnosti len 11 percent rodičov monitoruje, aké stránky ich deti na internete navštevujú. RICHARD HAVROŠ
Kompletná štúdia NRC: www.nationalacademies.org/webextra/netsafety