SME

13 vecí, ktoré musíte o 3D televízoroch vedieť

3D televízory menia spôsob, akým vnímame svet očami kameramanov. Na dokonalosť si však budeme musieť počkať.

3D televízory menia spôsob, akým vnímame svet očami kameramanov. Sú atraktívne, dokážu vyraziť dych svojou jedinečnosťou a ukazujú kam sa televízny priemysel môže prepracovať v nasledujúcich rokoch. Na dokonalosť si však budeme musieť počkať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Päťminútové zastavenie pred novým 3D televízorom v predajni končí zväčša ovisnutou sánkou. Je fantastické sledovať, ako z plochého televízora vystupujú do priestoru kreslené postavičky, alebo ako architektúra naberá plastický ráz. Ak si však takýto televízor priniesiete domov, čoskoro zistíte veci, ktoré vám v predajni nikto neprezradí.

SkryťVypnúť reklamu

2D do 3D? NemožnéNech výrobcovia vo svojich letákoch akokoľvek sľubujú, že dokážu z plochého vysielania spraviť trojrozmerné, ešte nejaký čas to nebude pravda. Kým niektoré programy zostanú ploché ako pohľadnica, pri iných vystúpia do popredia veci úplne bezo zmyslu.

Iba grafika, titulky a logá akoby vedeli, že treba predstúpiť pred všetko. Sú iba dva spôsoby, ako vytvoriť skutočný 3D obraz.

Snímať svet dvoma kamerami, alebo ho vypočítať z trojrozmerných modelov priamo v počítači.

3D je v hlave, nie v televízoreTelevízor, blu-ray prehrávač, ba ani videokamera netušia,

Ako funguje 3D televízia?Aj keď naoko vyzerá 3D vysielanie bez okuliarov ako rozdvojené, môže za to zotrvačnosť očí, ktoré na obrazovke vidia dva rôzne obrazy. Tie sa v skutočnosti striedajú vysokou rýchosťou. Aby každé z očí videlo iba obraz pre neho určený, okuliare so zabudovanými displejmi fungujú ako rýchle žalúzie. Vždy otvoria priehľad iba pre jedno z očí a mozog si už z mozaiky poskladá trojrozmerný svet.

SkryťVypnúť reklamu

ktoré časti obrazu sú vypuklé, ktoré sú v popredí a ktoré vzadu. Majú iba dva ploché obrázky nasnímané z rôznych uhlov. Je to ľudský mozok, ktorý túto mozaiku premení na plastickú scenériu. Ide o jedinečný historický moment, kedy je hlavnou súčasťou technológie práve on.

Vykašlite sa na HDHD Ready, alebo Full HD? Nuž pri 3D vysielaní je mozog natoľko vyťažený, že prestane vnímať dych vyrážajúce množstvo detailov a sústredí sa na to, aby pochopil priestor. Ak bude 3D vysielanie dostupné čo i len v SD kvalite, bude to využiteľný zdroj signálu. Bez ohľadu na to, že blu-ray disky budú mať vždy čo ponúknuť navrch.

Každý televízor je primalýAni 130 centimetrová uhlopriečka televízora nie je dosť veľká na to, aby z nej vyliezli filmoví hrdinovia von. Ak sa filmári rozhodnú pri poldetailoch a detailoch predsunúť časti scény na doraz, človek si ihneď uvedomí, aký neprirodzený pohľad má pred sebou. Plochý rám televízora rúca 3D efekt a zo strhujúceho deja je umelá fraška.

SkryťVypnúť reklamu

Únava namiesto oddychu3D pohľad na plochý televízor je pre mozog novou výzvou. Chvíľu mu trvá kým sa vysporiada s tým, že pohľad cez kameru sa líši od toho skutočného. Je to ako jazda na kolotoči. Kým niekto sa cíti ako ryba vo vode, iní majú čo robiť, aby im neprišlo zle. Čím dlhšie oči uprene sledujú vysielanie a snažia sa blúdiť v priestore, tým viac unávy prichádza. Ako pri šoférovaní. Najväčší šok zažije mozog ak sa od 3D filmu posadíte k svojim e-mailom na počítači. Oči nevedia, čo hľadať za čiernymi písmenkami na bielom pozadí.

Rýchle pohyby spľasnúJe fantastické sledovať ako filmový hrdina vykúka z obrazovky do obývačky, alebo ako kreslené postavičky žijú v priestore, ktorý umocňuje zážitok. Ak sa však tenista rozbehne k loptičke, alebo sa strhne vo filme bitka, mozog nestíha spracovávať 3D signál a všetko sa zleje do jednej placky. Je fascinujúce že v živote mozog nezlyháva ani pri tej najrýchlejšej akcii.

SkryťVypnúť reklamu

Zabudnite na ležanieKaždý LCD displej má polarizovaný film a inak tomu nie je ani pri LCD televízore. Ak polarizácia dvoch filtrov nie je natočená zhodne, časť svetla cez ne neprejde. Práve toto sa stane, ak si s okuliarmi na očiach ľahnete na pohovku pre maximum pohodlia alebo natočíte hlavu. Výhľad zmení farby alebo sa začierni a neostane iná voľba, ako si späť sadnúť.

Okuliare berú jasŽlté tónované sklá a šedé displeje v okuliaroch sú síce o poznanie svetlejšie ako v slnečných, obraz cez ne je však stále tmavší ako bez nich. Aby boli jas a farby rovnaké, ako pri tradičnom sledovaní, obrazovka musí byť jasnejšia a tým odoberať viac energie zo siete.

Ak čosi bliká, tak bliká

Sledovaniu televízora nikdy nesvedčalo, ak sa v zornom poli nachádzal iný zdroj svetla. Pri 3D telkách to tiež nie je inak. Pohľad do okna spôsobuje cez okuliare blikanie a pri niektorých svietidlách je situácia podobná. Možno nastal správny čas na to, aby poputoval televízor na to najlepšie miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Za roh nevidnoČo sa stane ak sa ponorení do deja pokúsite nahliadnuť za roh, či za predmet, ktorý vám prekáža vo výhľade? Plastický obraz ožije a jeho perspektíva začne naberať nový uhol. Nie, nemožno vidieť o nič viac, ako na pôvodnom mieste. To iba mozog inak pochopí, čo oči vidia.

Nič nesmie stáť v cesteSynchronizačný signál je kľúčom k tomu, aby okuliare dokázali sprostredkovať 3D obraz televízora. Prenášaný je infračerveným lúčom rovnako, ako povely z diaľkového ovládača. Ak sa v ceste objaví prekážka, okuliare prestanú na moment fungovať. Ak v budúcnosti výrobcovia nahradia komunikáciu za rádiovú, bude po obmedzeniach. Nič to však nezmení na tom, že ak v nedeľu večer prestane batéria fungovať, máte po nočnom kine.

Rozdvojené videnie

3D obraz a vysoký kontrast nejdú k sebe a človek musí čo to povoliť na svojej pozornosti, aby scény nepôsobili rušivo. Mrakodrapy na popredí oblohy, lyžiari na snehu či turisti pred snehobielymi pamiatkami nemajú majú dva obrysy, nech sa okuliare akokoľvek snažia rozdeliť obraz pre obe oči. Pri zastavenom obraze sa problém znásobuje. Veru je ešte čo vylepšovať.

SkryťVypnúť reklamu

Strata oka nie je bariérouTrojrozmerný televízny svet nediskriminuje tých, čo sa nasvet pozerajú jediným okom. Bez ohľadu na to, či ide o pravé alebo ľavé, obraz dosahuje kvality štandardného plochého vysielania. Má to však háčik. Bez okuliarov to nejde.

3 x 3D telka v našej redakcii

Sony Bravia 40LX900

Extrémne ostrý obraz s intenzívnym kontrastom dokáže s blu-ray titulmi vykúzliť hlboký zážitok. V spojení s aktívnymi 3D okuliarmi to však znamená aj nemalý bonus navyše - veľkú záťaž na oči, pri ktorej sa prejaví každý nedostatok a tak lekárom predpísané okuliare putujú chtiac-nechtiac pod tie od Sony.

Nedokázali sme sa zbaviť pocitu že obraz bliká a kontrastné línie textov a nepohyblivých objektov sa rozdvojujú. Kým jedna časť mozgu sa snaží vstrebať extrémne široký záber farieb a odtieňov, tá druhá zostavuje z preblikávajúcich snímok priestorový obraz. Veľká hĺbka priestoru vyráža dych. Oči však slzia a v hlave to začína nekontrolovateľne dunieť. Je to záťaž, ktorá vyzdvihuje človeka z roviny oddychu do roztržitej pozornosti.

SkryťVypnúť reklamu

Okuliare sú pevné, pri nasadzovaní tesne obopínajú hlavu a možno ich prispôsobiť aj na detskú hlavu. Aj pri tom najmenšom naklonení zo strany na stranu sa však začínajú prefarbovať odtiene na obrazovke a pri otáčaní hlavy sa objavuje dúhový svet. Natáčanie hlavy rozdvojuje obraz, obzvlášť na okrajoch zorného poľa. Je to nepríjemné.

Kým v 2D režime dosahuje táto LCD telka s LED podsvietením špičkové parametre, pri 3D zobrazení vyvoláva nie veľmi príjemné pocity. Je takmer nemožné vydržať pri nej bez cviku a odhodlania sedieť pri celovečernom filmovom titule.

Samsung UE55C7000WW

Mäkká kresba LCD panelu s LED podsvietením lahodí očiam, a pravdupovediach, chvíľami sme pochybovali o tom, že zobrazenie 3D vysielania z blu-ray disku má plné HD rozlíšenie. Pri dynamických scénach, švenkoch kamery či rozpohybovaných akciách akoby sa obraz rozmazával a vytrácali sa z neho detaily. Od dokonalosti má však trojrozmerný režim zobrazovania príliš ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu

So stratou detailov v pohybe súvisí aj sploštenie scény a tak v hlave akoby sa prepínalo vnímanie medzi 2D a 3D zobrazením, čo pôsobí rušivo. Blikanie okuliarov nie je príliš intenzívne, o to viac sa však objavujú zdvojené kontúry objektov. Stáva sa, že pravé oko vidí časť obrazu určeného pre ľavé a podobne. Okuliare sú dostatočne robustné, na malej detskej hlave však nesedia ideálne. Pri nakláňaní hlavy do strán obraz tmavne a pri ľahnutí na bok sa úplne začierni.

S veľkými očakávaniami sme skúšali technológiu prevodu obyčajného vysielania na priestorové, kde výrobca sľubuje komplikované výpočty, ktoré samé odhalia, čo patrí vpred a čo vzad. Zázraky sa žiaľ nekonajú a staré filmy zostávajú ploché nadovšetko a pri tých nových sa v popredí objavujú veci, ktoré by sa nemali. Ide o technológiu v plienkach, pre ktorú sa televízor kupovať nevyplatí.

SkryťVypnúť reklamu

Panasonic Viera TX-P50VT20

Tento model ukazuje silné ambície prepašovať 3D technológiu do našich obývačiek a pravdupovediac, trojrozmerné zobrazovanie rýchlemu NeoPDP panelu skutočne sedí. Oči neslzia a ak si mozog po chvíli zvykne na vyššiu záťaž pri zostavovaní 3D obrazu v netypických perspektívach, prichádza zážitok, ktorí si treba odskúšať na vlastnej koži.

Preblikávanie obrazu cez okuliare je takmer nebadateľné a zdvojené okraje sme vnímali iba pri vysokých kontrastoch a pri pozastavení textu. Zaujímavosťou je, že rýchlo rozpohybovaný obraz nestrácal detaily a jeho hĺbka sa menila menej výrazne, ako pri modeloch s LCD panelom.

Zvýšená záťaž pri sledovaní 3D zobrazenia sa prejavovala viac v únave mysle, ako očí. Príliš nás neoslovili okuliare, ktoré síce majú šmrnc a snahu dosiahnuť s výmennými opierkami nosa pohodlie, avšak ich tenký rám nepôsobí dostatočne pevne. Je takmer nemožné nasadiť ich na detskú hlavu tak, aby sedeli spoľahlivo na svojom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek tomu, že tu vidíme dobré spracovanie technológie v praxi, ešte stále je čo doháňať, aby bolo sledovanie 3D obrazu prirodzené.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu