BRATISLAVA. Tímu holandských a amerických astronómov sa podarilo zmerať rýchlosť vetra v atmosfére planéty HD 209458b, ktorá obieha okolo hviezdy HD 209458 v súhvezdí Pegas vzdialenej od Zeme približne 150 svetelných rokov.
Údaje týkajúce sa oxidu uhoľnatého v atmosfére poukazujú na vysokorýchlostné prúdenie vetra z horúcej na chladnejšiu stranu planéty. Podľa časopisu Nature vedci zaznamenali v atmosfére tejto planéty vietor dosahujúci rýchlosť takmer dva kilometre za sekundu (asi 7000 kilometrov za hodinu).
Planéta HD 209458b patrí do kategórie planét zvanej horúci Jupiter. Ide o plynných obrov, ktorí obiehajú veľmi blízko svojich materských hviezd. Obežná dráha planéty tvorí asi jednu osminu vzdialenosti Merkúru od Slnka, čo znamená, že materská hviezda planétu intenzívne zohrieva a povrchová teplota na horúcej strane dosahuje tisíc stupňov Celzia.
Keďže je však planéta otočená k hviezde iba jednou stranou, jej odvrátená strana je omnoho chladnejšia. "Veľké teplotné rozdiely na Zemi nevyhnutne vedú k prudkému vetru a ako odhaľujú naše nové merania, nie je tomu inak ani na planéte HD 209458b," uviedol spoluautor štúdie Simon Albrecht z Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Informáciu zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.