Paríž 15. mája (TASR) - Skalolezectvo, pre prírodu zdanlivo neškodný šport, prispieva k poškodeniu výnimočných prírodných ekosystémov, píše dnes francúzsky denník Le Figaro.
Čoraz viac ľudí sa venuje lezeniu po skalách. Tento až "ekologický" šport umožňuje lezcom dostať sa do blízkeho kontaktu s prírodou. Lenže skalolezci, aj keď si to možno neuvedomujú, narúšajú konkrétny ekosystém. Najnovšia štúdia kanadských odborníkov ukazuje, že skalolezci zapríčinili zánik časti pôvodného rastlinstva na skalných útesoch a namiesto neho na skaly zaniesli iné všeobecnejšie druhy vegetácie.
Kanadskí ekológovia Michele McMillanová a Douglas Larson z Guelphu sa zaujímali o oblasť pri Niagarských vodopádoch. Zistili, že na skalách, po ktorých športovci liezli, chýbalo 30 až 40 percent rastlinných druhov. Lezci rukami, nohami a pomôckami pri lezení vytrhávajú veľmi krehké druhy rastlín, čím sa na skale uvoľnil priestor pre silnejšie, ale obyčajnejšie druhy rastlín. Kanadskí špecialisti v štúdii preukázali, že na skalných trasách, lezcami často využívaných, je trikrát viac cudzích rastlinných druhov, ako na tých častiach skalnej steny, po ktorej sa nelozí. Rastlinstvo, alebo semienka, doniesli na skaly lezci na odeve alebo obuvi.
Autori štúdie nepožadujú zatvorenie už existujúcich lezeckých trás, ale aby sa neotvárali nové. Ekológovia zároveň odporučili kolegom biológom, aby vypracovali podobné štúdie v iných oblastiach, lebo biologicky a fyzicky sú skalné útesy v celom svete podobné.
Podľa denníka Le Figaro kanadskí odborníci zastávajú názor, že je potrebné určiť ekologické charakteristiky konkrétnych skalných stien ešte pred vydaním povolenia na lezenie, aby sa zistilo, či na skale nie sú stáročné stromy, alebo endemické druhy rastlín, neexistujúce nikde inde na svete.