e s API. Aj keď táto zmena prináša určité pozitívne prvky (rozšírenie doby slabej prevádzky na čas od 19:00 do 7:00), nemožno ju považovať za dobrú správu pre slovenský Internet najmä preto, že prináša ďalšie zdraženie pripojenia do Internetu pre domácnosti o takmer 26 %.
Cena za prístup do Internetu zostáva naďalej veľmi vysoká aj pre sektor malých a stredných firiem – pre porovnanie, v Nemecku minúta pripojenia v silnej prevádzke stojí používateľa 1,6 pf, čo je približne tretina ceny ST, pričom je nepochybné, že kúpna sila nemeckých používateľov je výrazne vyššia.
Za obzvlášť nekorektný považuje API fakt, že ST výrazne znevýhodňujú viac než 1,6 mil. používateľov klasických telefónnych liniek oproti niekoľkým desaťtisícom používateľov digitálnych telefónnych liniek ISDN. Je pritom zarážajúce, že Telekomunikačný úrad, ktorý má v zmysle telekomunikačného zákona povinnosť regulovať ceny monopolných služieb tak v prípade telefonického pripojenia do Internetu vôbec nerobí, čím dáva priestor telekomunikáciám na takýto diskriminačný postup. V tejto súvislosti považujeme za potrebné zdôrazniť, že API sa už dňa 2.5.2001 obrátila s návrhom na začatie konania na Protimonopolný úrad SR, nakoľko je tu dôvodné podozrenie z ďalšieho zneužitia dominantného postavenia ST.
Záverom považujeme za potrebné zdôrazniť, že uvedené kroky ST sú v zásadnom rozpore s vývojom v štátoch EU (kde cena Internetu medziročne klesá o niekoľko desiatok percent) a jednoznačne povedú k ďalšiemu spomaleniu jeho rozvoja na Slovensku. Je preto najvyšší čas, aby si kompetentné štátne orgány konečne uvedomili vážnosť situácie, prestali pred postupom ST zatvaráť oči a urýchlene podnikli razantné kroky na zamedzenie takéhoto vývoja.
Ing. Ján Vigaš
Predseda API