Paríž 14. mája (TASR) - Americký Národný úrad pre vesmír a letectvo (NASA) hľadá na internetových stránkach elektronického obchodu zastarané súčiastky z oblasti informatiky, aby udržal raketoplány v prevádzkovej činnosti. Pracovníci NASA sa usilujú nájsť skutočne zastarané súčiastky, ktoré už nie je možné nájsť u tradičných dodávateľov, informuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
NASA údajne nedávno zakúpil väčšie množstvo zastaranej lekárskej techniky, aby z nej vybral mikroprocesor Intel typu 8086. Je to variant mikročipov, ktoré zabezpečovali činnosť prvých počítačov IBM PC v roku 1981. V tom istom roku NASA vyslal do vesmíru prvý raketoplán.
Procesory 8086 sa odvtedy používajú v diagnostických prístrojoch, ktoré preverujú stav dvoch prídavných zosilňovacích zariadení pred štartom raketoplánu. NASA pripravuje nový modernejší informačný kontrolný systém, ale zatiaľ stále používa prístroje zostrojené z konca 70. rokov. Americkí technici NASA hľadajú staré čipy, lebo sa obávajú, že by raketoplány mohli ostať na zemi.
Mnohé súčiastky, ktoré technici NASA hľadajú, slúžia nielen na priamy let raketoplánu, ale aj na jeho údržbu. Spomedzi najnovších na internete kúpených súčiastok sú aj staré obvody, procesory a prístroje na osempalcové diskety.
Počas prípravy letu na Mesiac v 60. rokoch bol NASA s programom Apollo hlavným motorom pokroku v oblasti integrovaných obvodov. Zlatý vek NASA sa už skončil a jeho technici musia hľadať zastarané súčiastky, ktoré už nie sú ani v katalógoch.
Americký raketoplán je síce stále najmodernejší vesmírny dopravný prostriedok, aký je v súčasnosti v činnosti, ale často sa zabúda, že ide už o vyše 20 rokov starú technológiu. Podľa plánov NASA majú byť terajšie raketoplány v prevádzkovej činnosti ešte najmenej 10 alebo 20 rokov. Až potom by sa mali objaviť ich nástupcovia, dodáva Le Figaro.