BRATISLAVA. Mal získať milión amerických dolárov. Ruský matematik Grigorij Perelman sa však rozhodol neprijať cenu amerického Clayovho matematického inštitútu. Ten v roku 2000 zverejnil zoznam siedmich matematických problémov, za riešenie ktorých ponúkol po milióne dolárov.
Len jeden z nich sa dodnes podarilo vyriešiť. Perelman dva roky po vyhlásení problémov zverejnil náznak, že dokázal Poincarého hypotézu. Jeho riešenie potvrdili až v roku 2006 tri nezávislé tímy matematikov. Prestížny magazín Science v tom istom roku vyhlásil Perelmanov dôkaz za vedecký objav roka.
Ruský génius prišiel na spôsob, ako potvrdiť domnienku francúzskeho matematika Henriho Poincarého, ktorá hovorí o prevodoch na trojrozmerných priestoroch. V prípade, ak je takýto prevod krivky na bod v trojrozmernom abstraktnom priestore možný, tento priestor je povrchom štvorozmernej gule. Čo zložito už znie, je pri matematickom dokazovaní ešte oveľa ťažšie.
Perelmanovo odmietnutie peňazí a ceny nie je prvým ocenením, ktorého sa matematik vzdal. Pred štyrmi rokmi odmietol prestížnu Fieldsovu medailu, najprestížnejšie matematické ocenenie sveta. Odkázal vtedy, že ak je jeho dôkaz „korektný, žiadne ďalšie ocenenie nepotrebuje“. Rus sa navyše prestal zaoberať matematikou a dnes údajne žije so svojou matkou v chudobe v petrohradskom byte.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.
Autor: tp