SME

Otepľovanie neutopí koralové ostrovy

Oceán síce turistické raje nepohltí, ale pravdepodobne sa v nich nebude dať žiť.

Kiribati na satelitnej snímke.Kiribati na satelitnej snímke. (Zdroj: NASA)



WELLINGTON, BRATISLAVA. Globálne otepľovanie existenčne ohrozuje koralové ostrovy, znie jeden z najznámejších argumentov bojovníkov proti klimatickým zmenám. Vedci však dokázali, že to nemusí platiť úplne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V štúdii, o ktorej informoval britský denník Daily Telegraph, vedci píšu, že za posledných 60 rokov niektoré koralové ostrovy narástli až o tretinu. Vedci s týmto tvrdením prišli po tom, ako skúmali satelitné zábery 27 ostrovov od roku 1950.

Nepotápajú sa

Medzi skúmanými ostrovmi sú aj súostrovia Tuvalu a Kiribati. Práve o ich osude sa horlivo diskutovalo aj na decembrovej klimatickej konferencii v Kodani. Paul Kench z Aucklandskej univerzity, jeden z autorov štúdie, tvrdí, že zistenia popierajú populárne tvrdenie, že ostrovy sa v dôsledku zvyšujúcej sa morskej hladiny potápajú. „Osemdesiat percent ostrovov, ktoré sme sledovali, si zachovalo svoju veľkosť, alebo dokonca narástlo. Niektoré dramaticky," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z príčin pretrvania ostrovov je podľa neho to, že na ich brehoch sa zhromažďujú časti koralových útesov z okolitých vôd, čím sa vyrovnávajú s rastúcou hladinou. Koral je navyše živým organizmom, a preto sa rozmnožuje a zároveň sa prispôsobuje meniacim sa podmienkam. Svoju úlohu zohráva aj kultivovanie pôdy a hromadenie sa ďalších usadenín.

Ostrovy budú. Ale bez ľudí

Autori štúdie však varujú, že ani ich zistenie nepopiera fakt, že globálne otepľovanie ohrozuje ľudí žijúcich na koralových ostrovoch. Rastúca hladina svetového oceánu totiž môže poškodiť ich zásoby sladkej vody. „Ostrov tam stále bude, ale budú môcť na ňom prežiť ľudia?," pýtajú sa vedci.

Podobný názor má aj Naomi Thirobauxová, študentka z Kiribati, ktorá sa ostrovmi zaoberá v rámci doktorandského štúdia. "Nemôžeme zabúdať, že stopu na ostrovoch zanecháva aj erózia, či záplavy," varuje. „V obývaných oblastiach sa ľudia nemôžu stiahnuť do vnútrozemia, pretože tu takmer žiaden ďalší priestor nie je, takže je to naozaj dramatická situácia," vyhlásila.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tibor Gašpar ukazuje fotku jaziev na bruchu Roberta Fica.

Využili, že majú prístup k spisu.


a 2 ďalší 305

Spoluautor tvrdí, že prešla odbornou oponentúrou.


91
Peter Schutz

Do tejto situácie ho dostáva Trumpova podpora „koalície ochotných“.


11
Atentátnik Juraj Cintula na súde.

Rentu pre Fica odmietajú aj voliči Smeru.


26
SkryťZatvoriť reklamu