SME

Žaby komunikujú vibrovaním konárov

Žaby sú veľmi citlivé na vibrácie. Už v štádiu embryí dokážu rozlíšiť buchot dažďových kvapiek na listy od pohybov loviaceho hada.

(Zdroj: basilbaker.com)

Žaby sú podľa najnovších zistení veľmi citlivé na vibrácie. Už v štádiu embryí dokážu rozlíšiť buchot dažďových kvapiek na listy, pod ktorými sú vajíčka naložené, od pohybov loviaceho hada.

BRATISLAVA. Stromové žaby žijúce v tropických pralesoch komunikujú tak, že kmitajú konármi stromov, na ktorých žijú. Vedecký tím zistil, že červenooké žaby, vyskytujúce sa v Strednej a Južnej Amerike, si navzájom dokážu rozposlať varovnú správu práve takýmto spôsobom.

Samce tejto žaby vibrujú konármi pomocou svojich zadných nôh rýchlosťou asi dvanásťkrát za sekundu, aby tak
varovali konkurentov pred vstupom na ich územie. Žaby v ich blízkosti vibrácie rozpoznajú nohami a často odpovedajú vlastným kmitaním. Týmto spôsobom podľa vedcov a vedkýň žaby posielajú aj správy o predátoroch, alebo sa snažia zaujať samičky.

Samičky ďalších druhov stromových žiab zas používajú rytmické klopkanie na prilákanie samcov. "Vibrácie sa presúvajú z pôdy do tela a ďalej kostným vedením do stredného ucha. Žaba používa ten istý orgán stredného ucha na rozoznanie vibrácií tak, ako ho používa na počúvanie," vysvetlil biológ Michael Caldwell.

Doteraz si odborníci a odborníčky mysleli, že vibrovaním rastlín komunikuje len hmyz. Žaby sú však podľa najnovších zistení veľmi citlivé na vibrácie.

Spomínaný vedecký tím z Bostonskej univerzity tiež zistil, že žaby už v štádiu embryí dokážu rozlíšiť buchot dažďových kvapiek na listy, pod ktorými sú vajíčka naložené, od pohybov loviaceho hada. Zvuk lezúceho hada spôsobí, že žabie larvy sa predčasne vyliahnu a pred predátorom skočia do vody. Zvuk dažďa takúto reakciu nevyvoláva.

Informáciu zverejnila webová stránka www.telegraph.co.uk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu