SME

TEDx Bratislava: Povedz stručne, ako zmeniť svet

Ľudia, ktorí veria, že ich myšlienky dokážu zmeniť svet, a svetoznáma konferencia, ktorá ich má pomôcť rozšíriť. V sobotu boli prvý raz v Bratislave.

Niekto za prevratný nápad považuje aj cestu okolo sveta na Škode 1000 MB.Niekto za prevratný nápad považuje aj cestu okolo sveta na Škode 1000 MB. (Zdroj: ARCHÍV TEDx)

BRATISLAVA. Žiadne kravaty a notebooky. Neobsadzujte si miesta, prisadnite si k cudzím ľuďom. Otvorte si myseľ. Jediné tri pokyny, ktoré potrebujete, aby ste si naplno vychutnali konferenciu TED (Technológie, zábava, dizajn).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rečníci z celého sveta majú iba niekoľko minút na to, aby priniesli novú myšlienku, ktorá je hodná nasledovania. Ani o sekundu viac, ako je stanovený čas. Krátko a stručne. Milióny ľudí si potom ich vystúpenie pozrú cez YouTube.

Konferencia, ktorá sa už desiatky rokov koná v USA, je taká populárna, že je úspechom nielen na nej vystúpiť, ale môcť sa jej vôbec zúčastniť.

SkryťVypnúť reklamu

A potom vidieť, ako kuchár Jamie Olivier nadáva Američanom, že zlým stravovaním zabíjajú svoje deti, alebo vedca Johnyho Leea, ktorý ukazuje, ako za 60 dolárov nahradiť drahé dotykové zariadenia, ktoré bežne stoja tisícky dolárov.

Národná verzia TED-u, TEDx, sa minulú sobotu prvýkrát konala v Bratislave.

Najmladšia spisovateľka

Dvanásťročnej školáčke Stelle Brix sa nepáčilo, že knihy nemajú obrázky, končia zle a ich hlavní hrdinovia príliš rýchlo dospievajú. Tak sa podobne ako mnoho jej kamarátok rozhodla, že si svoju vlastnú napíše sama. Klasický bláznivý detský nápad? Už napísala tri a všetky si už od minulého týždňa môžete kúpiť v knihkupectve.

Najmladšia účastníčka bratislavského TED­u účastníkom okrem iného vysvetľovala, prečo je dobré mať vlastnú knihu: „To, čo sa mi nepáči na cudzích knihách, si vo svojej knihe môžem urobiť po svojom. Keď mám svoje vlastné postavy, najviac patria mne.“

SkryťVypnúť reklamu

„Až minulý rok v škole som sa dozvedela, čo to ja vlastne píšem,“ hovorila usmievajúcemu sa publiku. „Teda, že je to román, alebo lepšie povedané dobrodružný román.“

Cestovateľ Martin Beťko na konferencii v sekcii odvaha popisoval svoju cestu okolo sveta na aute Škoda 1000 MB. Trvala 250 dní. Na mape ukazoval niekoľko desiatok červených bodiek. „To sú miesta, kde sa škodovka pokazila,“ hovoril, no sú to vraj zároveň miesta, kde stretol úžasných ľudí, ktorí mu boli ochotní pomôcť.

Účastníkov rozosmiala fotografia, na ktorej zastavuje škodovku americká polícia, alebo iná, kde leží zapadnutá v blate kdesi v Ázii. „Nebojte sa cestovať,“ vyzýval Beťko účastníkov.

Kruhy v obilí

Najväčšou hviezdou konferencie bol Ján Šlinský z Michaloviec, ktorý pestuje biozeleninu.

SkryťVypnúť reklamu

„Číňania majú príslovie: keď chceš byť šťastný hodinu, opi sa z vína, keď chceš byť šťastný jeden deň, ožeň sa. Keď chceš byť šťastný celý život, staň sa záhradníkom. Ako družstevník som veľmi šťastný nebol.“ Aj po revolúcii sa dlho trápil, potom však vynašiel revolučný spôsob obrábania pôdy, ktorý nazval Agrokruh. Pole v ňom nemá tvar obdĺžnika, ale kruhu. Pomáhajú mu stroje, ktoré sám skonštruoval.

Prednášky na TED­e sú celkom iné ako na iných konferenciách. Krátke, stručné, priamo k veci. Monitor rečníkom odpočítava čas. V ňom musia stihnúť povedať všetko, potom ich už usporiadateľ preruší.

„Ešte môžem?“ krútil hlavou jeden z rečníkov, učiteľ Juraj Platko, pri pohľade na časomieru. Hovoril, ako sa vďaka notebookom pre každého žiaka v rómskej škole zvýšila dochádzka a záujem o učivo. „Teda až na dni, keď sa berú podpory. Na to sú aj notebooky prikrátke.“

SkryťVypnúť reklamu

Úlohu majú aj diváci

Najlacnejšie lístky stáli štyridsať eur, dvesto miest v hľadisku sa vypredalo za pár dní. Ďalšie tri stovky ľudí sledovali online prenos cez internet.

Organizačný tím podobne ako v iných mestách tvorili len dobrovoľníci. Osemnástich rečníkov vyberali z osemdesiatich uchádzačov, akciu chystali štyri mesiace. Účastníci konferencie majú teraz pomôcť prezentované myšlienky rozšíriť do sveta.

Napríklad aj názor Tomáša Vančuru, bývalého šéfa tatranského národného parku, ktorý ľudí vyzýval, aby prestali zasahovať do prírody.

Alebo myšlienku izraelského spisovateľa Yossiho Ghinsberga, ktorý chcel, aby sa ľudia „vymanili z kociek“, v ktorých žijú a v živote našli rovnováhu. „Umrite šťastní, na tom jedinom záleží. Ako sa to dá? Jedine tak, že budete šťastní v každom okamihu života,“ zakončil konferenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Hacker: Internet potrebuje anonymitu

Drobný muž, nemecký hacker Andreas Lehner, prišiel do Bratislavy rozprávať o projekte Wikileaks.org, ktorý je pre mnohé krajiny jediným útočiskom, kde sa dajú získať informácie.

BRATISLAVA. „Digitálne technológie umožňujú oveľa ľahšie sledovať obyvateľstvo, preto je potrebné na internete strážiť anonymitu,“ upozorňoval nemecký hacker Andreas Lehner počas svojho bratislavského vystúpenia. Vlády dnes zhromažďujú množstvo informácií o obyvateľoch, ktoré sa dajú vždy použiť. „To je nebezpečné najmä v totalitárnych režimoch,“ hovorí, „no aj naše vlády môžu kedykoľvek zasiahnuť.“

Lehner ako jediný na brožúre bratislavského TEDx nemal fotografiu. Stojí za jednou zo sporných stránok na internete - serverom Wikileaks.org, ktorý by rado zrušilo množstvo firiem aj krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Server totiž umožňuje úplne anonymne publikovať akýkoľvek dokument. Navrhli ho špeciálne tak, aby sa nikto nikdy nedozvedel, kto dokument na server pridal.

„Snažíme sa priniesť infraštruktúru pre úplne anonymné publikovanie dokumentov. Máme len dve podmienky: dokument nesmel byť už publikovaný predtým a musí ísť o utajovaný dokument,“ hovorí Lehner. „Tým chceme chrániť všetkých, novinárov, disidentov a ďalších, ktorí by chceli zverejniť dokument, ktorý sa niekto snaží svojvoľne utajiť.“

Wikileaks.org už publikoval milióny dokumentov: tajné korupčné dohody politikov, utajované bankové obchody, či informácie o disidentoch.

„Je tu jeden rozdiel oproti klasickým médiám. Tie získajú nejaký materiál a potom z neho vytvoria článok. To je podľa nás málo, pretože nikto potom nemá prístup k originálnemu dokumentu.“ Vo Wikileaks musí ísť o dokument - bez komentára alebo predchádzajúceho spracovania.

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré pokusy server súdne zakázať boli neúspešné - stránka sa iba presunula do inej krajiny. Vo viacerých, najmä totalitárnych krajinách, sa stránku pokúšajú zneprístupniť.

Úplne sa im to však ešte nepodarilo, Wikileaks.org ponúka viaceré technické spôsoby, ako ochranu obísť.

„Myslíme si, že priehľadnosť vo vládnutí vedie k zníženiu korupcie, a že ľudia majú právo na informácie. Náš web je spôsob, ako to urobiť,“ povedal Andreas Lehner.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu