eHealth v praxiPrvá fáza v rokoch 2009 – 2013:
V rámci nej sa má eHealth robiť v troch vlnách. Prvá už prebieha, druhá sa pripravuje a tretia plánuje.Prvá vlna s kľúčovým projektom „Elektronické služby zdravotníctva – prvá prioritná oblasť “ má byť hotová do 30.3.2012.Za nimi budú nasledovať alfa a beta verzia riešenia, pilotná a skúšobná prevádzka.Následne sa odovzdajú služby do ostrej prevádzky.Prvé pilotné riešenia budú nasadené v roku 2011.Druhá fáza v rokoch 2014 – 2018.
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva
BRATISLAVA. Elektronizácia zdravotníctva, teda takzvaný eHealth, by mala byť hotová do roku 2013. Teda aspoň jej legislatívna časť.
Ide o elektronizáciu zdravotných kariet, preukazov či predpisov. Povedal to včera Vladimír Hučko, riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií.
Koľko bude stáť? NepoviemNa otázky, koľko by projekt mal stáť, však neodpovedal. „Elektronizácia je beh na dlhé trate a je ťažké povedať, koľko bude stáť. Nemali by sme sa zameriavať len na ekonomické aspekty,“ povedal. Nakoniec však vyčíslil aspoň cenu prvej fázy, ktorá by podľa neho mala vyjsť na 40 miliónov eur s DPH.
Tender na prvú fázu projektu vyhralo konzorcium firiem Lynx a Ness. O zákazku súťažili jediní. Nik iný sa do obstarávania neprihlásil. Podľa vyjadrení ministerstva je to spôsobené náročnosťou zákazky a prísnymi podmienkami.
Tie nespĺňala napríklad ani firma Siemens. Podľa ich hovorcu Martina Noskoviča „nedokázali splniť všetky požiadavky tendra na referencie a životopisy expertov“. Podobne sa vyjadrili aj iné firmy podnikajúce v IT sektore.
Zbytočné sa hlásiť„Pre ostatných to bola strata času. Pokiaľ viete, kto to vyhrá, budete zbytočne vyhadzovať peniaze?“ povedal Tomáš Szalay z Health Policy Institute.
Problém je podľa neho v súťaži. „Je pre mňa nepochopiteľné, že Slovensko nevie urobiť rozumnú súťaž pre desiatky, možno stovky firiem, ktoré sa touto problematikou zaoberajú.“
Celkovo bude podľa neho realizácia elektronizácie stáť oveľa viac ako 40 miliónov eur.
Tender sa nepozdáva ani riaditeľovi Transparency International Gabrielovi Šípošovi. Má podozrenie, že medzi IT firmami ide o dohodu, keďže tender na elektronizáciu je ďalšia z veľkých zákaziek, o ktorú súťažila len jedna firma.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností (výnimkou sú rezorty vnútra a kultúry, kde proces začal výberom centrálneho správcu), informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.