Santa Cruz 11. mája (TASR) - Mäsožravé cicavce podobné hyenám žili v Ázii už predtým, než sa objavili v iných častiach zemegule. Zistili to vedci z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz, ktorí skúmali skameneliny nájdené v južnej Číne, informoval časopis Science.
Pred 55 miliónmi rokov zažila Zem krátku, ale intenzívnu fázu globálneho otepľovania, ktorá mala nesmierne následky na faunu a flóru. Prvýkrát v dejinách našej planéty rozšírili sa cicavce aj na severnú pologuľu. Boli to párnokopytníky, nepárnokopytníky a primáty.
"Najmenej jedna táto skupina má pôvod v Ázii," tvrdí vedúci výskumu Gabriel J. Bowen. Je možné, že ťaženie z Ázie začalo aj viac skupín.
Porovnanie dedičných vlôh každopádne dokázalo, že dravce podobné hyenám (Hyaenodontid Creodonts) sa objavili najprv v Ázii. Z doteraz zhromaždených údajov to vyzerá tak, že ani primáty a kopytníky nežili v Ázii neskôr ako v Amerike. To sú však zatiaľ iba dohady.
"Tieto výsledky celkom presne zodpovedajú analýzam rodokmeňov, ktoré identifikovali Áziu ako pôvodný domov mnohých súčasných cicavcov," uviedol Chris Beard, paleontológie v Carnegie Museum of Natural History v Pittsburghu. Do tejto tézy zapadá aj globálne otepľovanie. Vývoj cicavcov je podľa nej výsledkom globálneho otepľovania.