SME

EK kritizuje nejednotné uplatňovanie pravidiel EÚ

Občania a podniky doplácajú na nejednotné uplatňovanie pravidiel Európskej únie, uvádza výročná správa Európskej komisie (EK) o jednotnom európskom trhu elektronických komunikácií.

Trhy väčšiny členských štátov sa stali konkurencieschopnejšími, ale svojimi rozmermi zostávajú na vnútroštátnej úrovni. Navyše úroveň konkurencieschopnosti jednotlivých štátov sa výrazne líši, konštatuje správa EK.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ceny za internetové pripojenia klesli v roku 2009 vďaka paušálnym ponukám a vyšším širokopásmovým rýchlostiam. Za mobilné hovory zaplatili spotrebitelia EÚ o 7 % menej ako v roku 2007, pričom priemerná cena za minútu klesla zo 14 eurocentov na 13 eurocentov. Spotrebitelia mohli zmeniť operátora a ponechať si telefónne číslo rýchlejšie ako predtým. Priemerne to v roku 2009 trvalo 4,1 dňa v prípade mobilných operátorov a 6,5 dňa v prípade pevných liniek. V roku 2008 to bolo 8,5 dňa pri zmene mobilného operátora a 7,5 dňa pri zmene pevnej linky. Cieľom EK je túto lehotu skrátiť na jeden deň.

SkryťVypnúť reklamu

Európsky telekomunikačný sektor v roku 2009 odolal finančnej kríze, keď ostal na minuloročnej úrovni, zatiaľ čo celoeurópsky hospodársky pokles predstavoval 4,2 %. Kľúč k jeho budúcemu rastu predstavuje podľa EK neustále presadzovanie existujúcich pravidiel a investície do inovačných služieb. Komisia preto žiada telekomunikačný priemysel a vlády EÚ, aby

spojili sily a poskytli prístup k vysokorýchlostnému internetu a interaktívnym komunikačným službám všetkým občanom a podnikom. "Členské štáty sa musia viac snažiť, aby zaistili riadne zavádzanie telekomunikačných pravidiel a realizáciu všetkých nutných investícií do inovačných služieb na prospech všetkých 500 miliónom európskych spotrebiteľov," uviedla komisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi jednotlivými členskými štátmi podľa EK stále existujú rozdiely na maloobchodnej aj veľkoobchodnej úrovni. Maloobchodné ceny mobilných hovorov v najnákladnejších členských štátoch sú niekoľkonásobne vyššie ako v najlacnejších štátoch. Napríklad minúta hovoru v Lotyšsku stojí štyri eurocenty a na Malte 24 eurocentov. Národné regulačné orgány v oblasti telekomunikácií často zdržujú presadzovanie pravidiel EÚ, a to niekedy celé roky. "Napríklad na veľkoobchodných trhoch širokopásmového pripojenia niektoré národné regulačné orgány kontrolujú optické siete prevádzkovateľov zo zákona, zatiaľ čo iné obmedzujú reguláciu na starú technológiu s medenými vodičmi," upozorňuje EK vo svojej správe.

Priemerné rozšírenie pevného širokopásmového pripojenia na hlavu dosiahlo k januáru tohto roku 24,8 %, čo znamená medziročne viac ako 123 miliónov pripojení. Rastúci dopyt po mobilnom širokopásmovom pripojení vystaví obmedzené rádiové spektrum ešte väčšiemu tlaku. Aby sa vyhovelo požiadavkám týkajúcich sa zvýšeného prenosu dát, bude nutná vyššia kapacita.

SkryťVypnúť reklamu

Digitálna agenda obsahuje špecifické opatrenia na zaistenie 100 % širokopásmového pokrytia pre všetkých európskych občanov do roku 2013. Predpokladá zriadenie programu politiky rádiového spektra, ktorý zabezpečí, že rádiové frekvencie, ktoré sa uvoľnia prechodom z analógového na digitálne vysielanie, sa budú môcť využiť na nové služby vrátane služby mobilného širokopásmového pripojenia, uzatvára správa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 377
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 11 200
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 810
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 453
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 415
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 161
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 113
SkryťZatvoriť reklamu