SME

Phoenix našiel vodu na Marse. A skončil

Americká sonda Phoenix sa neozýva. Mimoriadne úspešná misia o červenej planéte sa tak uzatvára.

Phoenix na Marse uvidel sneženie a potvrdil prítomnosť vody.Phoenix na Marse uvidel sneženie a potvrdil prítomnosť vody. (Zdroj: NASA/JPL)

Pôvodný agentúrny text sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME.

Phoenix

Odštartoval 4. augusta 2007.

Na Marse pristál 25. mája 2008.

Dňa 30. júla potvrdil prítomnosť vody, 30. septembra zaznamenal sneženie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zimu na Marse neprežil, misiu oficiálne ukončili 24. mája 2010.

BRATISLAVA. Nepotrebuje jesť a žije iba zo vzduchu. No na konci existencie zhorí a tým zanechá priestor pre svojho nástupcu. Tak hovorí antická legenda o vtákovi fénixovi. Práve po ňom sa americký Národný ústav pre letectvo a vesmír NASA rozhodol pomenovať sondu, ktorá sa ukázala oveľa životaschopnejšou, ako boli predpovede jej konštruktérov.

SkryťVypnúť reklamu

Sonda Phoenix totiž prežila oveľa dlhšie ako plánované tri mesiace. Teraz sa však jej skúmanie červenej planéty oficiálne končí. Na viaceré pokusy spojiť sa s prístrojom robot neodpovedal a NASA sa rozhodla misiu ukončiť. Phoenix nezhorel, zabila ho zima. A možno ľad.

Voda tam naozaj jePráve nájdenie vody bolo jedným z kľúčových úspechov programu, ktorý sa Američania rozhodli poslať na Mars po zisteniach misií Mars Odyssey a Mars Reconnaissance Orbiter. Ukázali, že na planéte sa pravdepodobne nachádza ľad, možno v podzemných priestoroch aj kvapalná voda. Dňa 25. mája tak na severnom póle planéty pristál robotický prístroj so starodávnym názvom. Mal skúmať a analyzovať vzorky pôdy.

Urobil to a zaznamenal historické objavy. „Phoenix uspel pri svojom výskume a navyše predĺžil plánovanú životnosť,“ lúčil sa podľa NASA s úspešnou misiou Fuk Li, manažér výskumného programu pre Mars v laboratóriách JPL. „Aj keď sa jeho práca skončila, analýza informácií z jeho vedeckých aktivít ešte nejaký čas potrvá.“

SkryťVypnúť reklamu

Pritom spočiatku misia nevyzerala na veľký úspech. Phoenix mal odobrať svojím robotickým ramenom vzorky marsovskej pôdy a následne ich analyzovať prístrojmi na palube. Prvé pokusy zlyhali. Opatrnejšie sypanie do prístrojov určených na rozbor vzoriek však prinieslo pokrok. Nasledovali analýzy, najskôr bez nájdenia vody. Vyskratovala dokonca jedna z pecí na palube sondy.

Koncom júla v roku 2008 však všetko vyšlo: Phoenix nabral pôdu z miesta, kde sa predpokladala prítomnosť ľadu, vzorku zohrial a definitívne potvrdil, že voda na Marse naozaj je. Sonda sa jej priamo „dotkla“ a „ochutnala“ ju.

Nasledovali ďalšie úspechy. Výskum a rozbory ukázali, že pôda na Marse sa veľmi podobá pozemskej.

Phoenix v nej navyše objavil chloristany, chemikálie, ktoré sú zvyčajné toxické, no mohli by slúžiť ako zdroj potravy pre niektoré druhy mikróbov.

SkryťVypnúť reklamu

„Môžete tam byť tenká vrstva vody schopná predstavovať obývateľné prostredie,“ hovoril o chemikálii, ktorá ako špongia viaže vodu z atmosféry Peter Smith, vedúci výskumník programu Phoenix z Arizonskej univerzity.

Zasypaný PhoenixĎalšie objavy však Phoenix neurobí. Tuhú zimu neprežil a jeho solárne panely zrejme poškodili prachové búrky a, paradoxne, práve ľad. Taký je pondelňajší ortieľ NASA nad úspešnou sondou. Pre Phoenix to znamená, že na Marse končí. Kamera HiRISE na palube sondy MRO navyše ukázala, že Phoenix vyzerá inak ako v čase, keď ešte fungoval.

„Ten rozdiel môžeme vysvetliť len tak, že na sonde sa nazhromaždil prach, takže sa dá len ťažko odlíšiť od svojho okolia,“ povedal Michael Mellon, ktorý sa podieľal na misiách Phoenix aj kamery na palube MRO. Po presne dvoch rokoch tak ľudské laboratórium na Marse doslúžilo.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz môžeme čakať na nového fénixa. NASA a Európska vesmírna agentúra už údajne uvažujú o spoločnej misii, ktorá pôjde na Mars hľadať mimozemský život. Baktérie.

Mars má aj sneh

V roku 2008 Phoenix potvrdil prítomnosť vody na Marse. Neskôr dokonca objavil sneženie.

BRATISLAVA. Na Marse sme „ochutnali“ vodu. Tak informovali pred dvomi rokmi médiá o pokuse, ktorý urobila americká sonda Phoenix.

Nabrala kúsok marsovskej pôdy, zohriala ju a našla v nej vodu. Sonda tak dokázala to, čo naznačovali už staršie pozorovania. Predpoklad pre život na Marse.

Phoenix priniesol definitívu: voda na planéte bola a stále je, najmä v pôde a v polárnych oblastiach. Nasledoval ďalší objav: na Marse sneží. Aj keď sneh padajúci z oblakov zmizol skôr, ako dopadol na povrch.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz ostávajú ďalšie kroky: nájsť život alebo výlet astronautov. Vodu na cestu späť by už mali.

(tp)

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 2
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu