SME

Tajný raketoplán objavili nadšenci. Špehoval

Americká armáda chcela utajiť kozmickú špionážnu misiu. Zrejme sleduje teroristov.

NASA chcela pôvodne robiť na X­37B experimenty.NASA chcela pôvodne robiť na X­37B experimenty. (Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Pôvodne to bol program amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír. Výsledkom bol drobný raketoplán X-37B bez pilota. V roku 2006 však prebralo projekt americké letectvo a ďalšie informácie utajilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedelo sa len, že 22. apríla tohto roku miniraketoplán vyletel do kozmu. Verejnosť sa však nedozvedela, kam poletí ani čo bude robiť. Pentagon len oznámil, že na palube nenesie žiadne zbrane.

Raketoplán je špión

Po mesiaci hľadania našli raketoplán amatérski astronómovia. Zistili, že lieta vo výške štyristo kilometrov a počas deväťdesiatminútového obletu preletí ponad Irak, Irán, Afganistan, Pakistan či Severnú Kóreu.

SkryťVypnúť reklamu

Pravdepodobne slúži ako špionážny satelit, americká vláda totiž podľa denníka New York Times pripustila, že kozmická loď môže „pomáhať bojovníkom doplnkovými misiami“.

Keďže v kozme vďaka solárnym panelom dokáže fungovať až deväť mesiacov, môže slúžiť na systematické sledovanie rizikových krajín. Už NASA pritom hovorila, že raketoplán môže vykonávať rôzne experimenty, ale aj vypúšťať či zasa zachytávať menšie satelity.

Dokážu to aj amatéri

Viacerí bezpečnostní experti si myslia, že Pentagon môže prostredníctvom raketoplánu testovať nové špionážne technológie. Brian Weedon, bývalý dôstojník amerického letectva, však pre americký denník tvrdí, že pokus o utajenie programu je zbytočný. „Ak dokáže raketoplán nájsť partia amatérov, dokážu to aj nepriatelia,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Špekuluje sa, že raketoplán môže slúžiť ako rýchla reakcia na budúce hrozby. Príprava a vystrelenie klasického špionážneho satelitu totiž trvá oveľa dlhšie ako misie X–37B. Sú navyše schopné letieť viackrát.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu