SME

Stredozemné more sa otepľuje

Tím vedcov zistili, že voda v Stredozemnom mori sa otepľuje. Naznačuje to pozorovanie stredných a hlbinných vrstiev vody.

Pohľad na Stredozemné more z kozmu.Pohľad na Stredozemné more z kozmu. (Zdroj: NASA)

MALAGA. Na západe Stredozemného mora stúpa najmenej od 40. rokov minulého storočia teplota a slanosť vody. Od 90. rokov snavyše tento fenomén zrýchľuje. V časopise Journal of Geophysical Research to oznámil osemčlenný tím, ktorý viedol Manuel Vargas-Yáňez z Oceánskeho strediska Španielskeho oceánografického ústavu v Malage.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci analyzovali údaje z rokov 1943-2000. Teplota hlbinnej vody každoročne stúpa o dve tisíciny stupňa Celzia, slanosť o jednu tisícinu. Sú to zdanlivo malé zmeny, ale sú nepochybné a trvalé a od 90. rokov sa zrýchľujú, hoci tento zrýchľovací trend ešte bude treba potvrdiť.

SkryťVypnúť reklamu

Je to veľký objem vody

Manuel Vargas-Yáňez s kolegami sa zamerali na tri vrstvy vody Stredozemného mora: hornú od hladiny do 150-200 metrov pod ňou. Dominuje v nej voda, ktorá prúdi z Atlantiku cez Gibraltársky prieliv. Strednú, 200-600 metrov pod hladinou. Tu dominuje voda z východného Stredomoria, ktorá do západného prúdi cez Sicílsky prieliv. Poslednou bola hlbinná, od 600 metrov po dno, v ktorej dominuje voda zo západného Stredomoria.

"Tieto vrstvy, najmä hlbinná, zaberajú obrovský objem, takže na každoročné zvýšenie teploty čo len o tisícinu stupňa treba obrovské množstvo tepla," povedal Manuel Vargas-Yáňez.

Zvýšila sa aj slanosť

S kolegami pozoroval aj nárast slanosti vody či teploty strednej vrstvy vody. V hornej sa tieto zmeny zreteľne nepozorovali, no podľa Manuela Vargasa-Yáňeza ich "možno odvodiť zo zohrievania hlbinnej vody a z výskumov iných tímov", ako aj z projektov, ktoré so svojím tímom uskutočňuje v súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho tím použil údaje z databázy MEDATLAS (Mediterranean Hydrographic Atlas, Hydrografický atlas Stredozemného mora) a z monitorovacích programov Španielskeho oceánografického ústavu. Údaje boli namerané v Alboránskom mori (najzápadnejšia časť Stredozemného mora medzi Španielskom, Marokom a Alžírskom), Katalánsko-Baleárskom mori, Lionskom zálive, Ligúrskom mori, Tyrrhénskom mori a v Alžírskej panve.

Zdroj: Komuniké FECYT Spanish Foundation for Science and Technology z 21. mája 2010

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu