SME

Amatéri šokovali vedcov. Urobili ich prácu

Jupiteru zmizol tmavý pás mrakov, čierna diera sa vybrala na výlet preč z galaxie a vedci bránia klimatológov. Aj taký bol týždeň vo vede.

Raketoplán Atlantis vyštartoval na svoju poslednú misiu.Raketoplán Atlantis vyštartoval na svoju poslednú misiu. (Zdroj: NASA)

Dvadsaťpäť rokov. Toľko má za sebou americký raketoplán Atlantis. Vesmírna loď, ktorá je na misii pri Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, odštartovala v piatok poslednýkrát. Končí sa tým jedna éra, aj keď sa do kozmu pozrú ešte dva zvyšné americké stroje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budúcnosť vesmírneho programu krajiny, ktorá až dosiaľ udávala tempo v skúmaní oblohy, je neistá. Nikto poriadne nevie, čo bude NASA robiť. Obama síce sľubuje Mars, no na dosiahnuteľné veci sa vykašľal. Ale kto vie, možno pred nami stojí nová kozmická revolúcia, i keď odštartovať ju môže niekto iný ako Spojené štáty.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň patril amatérom. Najskôr média oznámili, že šikovný nadšenec zistil, že planéte Jupiter zmizol obrovský tmavý pás oblakov južne od planetárneho rovníka, študentka Utrechtskej univerzity zase našla čudnú superhmotnú čiernu dieru, ktorá sa vybrala naprieč galaxiou. V prvom prípade odborníci čosi podobné už pozorovali – čo nič nemení na fakte, že netušia, prečo k takémuto atmosférickému deju na plynovom obrovi dochádza.

V druhom prípade ide o unikátny objav. Mysleli sme si, že podobné čierne diery sa nachádzajú len v stredoch galaxií. Nuž, stále platí staré heslo: vesmír je nielen čudnejší ako si myslíme, je čudnejší, ako si vôbec dokážeme predstaviť.

Dvakrát sa v aktuálnom týždni rozbehla diskusia o etike. Prvý raz sa týkala otázky kmeňových buniek a vedeckého výskumu embryí. Ich výskum by mohol viesť k novým liekom, ktoré budú zachraňovať skutočné ľudské životy. Kde však začína ľudský život? Podľa jednoznačnej odpovede na takto položenú otázku potom môžeme diskutovať, či vedci pri tomto výskume zabíjajú, alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu

Druhýkrát debatu o morálke odštartovali americkí akademici, ktorí spoločnosť obvinili z „honu na čarodejnice“. Vraj sa takýmto spôsobom ľudia chovajú ku klimatológom. Ich výsledky sú údajne jednoznačné a rôzni mudrlanti na tom nič nezmenia, akurát hazardujú s našou budúcnosťou.

Napokon, spochybňovať fakty klimatológov je podľa vedcov asi ako spochybňovať banálne zistenie, že keď sa vám z ruky vyšmykne kladivo, dopadne vám na prsty. To len Newton k tomu vymyslel nejakú omáčku zo vzorcov.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu