SME

Raketoplán Atlantis poletí naposledy

Na palube pýchy NASA je aj drevo z Newtonovej jablone, ktorá inšpirovala k vzniku teórie o gravitácii

(Zdroj: TASR/AP)

Prvý raz štartoval americký raketoplán do kozmu v októbri 1985. Vtedy plnil vojenské úlohy. Dnes začína svoju 32. misiu. Poslednú. Smeruje k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

MYS CANAVERAL, BRATISLAVA. Raketoplán Atlantis má odštartovať dnes o 20.20 nášho času z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS plánuje odviezť ruský výskumný modul Rassvet (Svitanie), ktorý zostane k stanici pripevnený nastálo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šesťčlenná posádka Atlantisu na čele s veliteľom Kennethom Hamom vystúpi počas 13-dňovej misie trikrát do vesmíru. Jej hlavným cieľom je vymeniť dosluhujúce akumulátory. To však nie je to, čo robí misiu výnimočnou.

SkryťVypnúť reklamu

S Newtonom na palube

Dôležité je, že Atlantis letí do kozmu naposledy. Astronaut NASA britského pôvodu Piers Sellers sa preto rozhodol vziať na palubu kúsok jabloňového dreva. Pochádza zo stromu, ktorý v 17. storočí údajne inšpiroval jeho veľkého rodáka Isaaca Newtona na to, aby si uvedomil, že gravitácia je sila, ktorá ovláda dianie na zemi aj v kozme.

Sellers plánuje, že nechá drievko voľne vznášať v kabíne, čím demonštruje platnosť prvého Newtonovho pohybového zákona: ak na teleso nepôsobí nijaká sila alebo výslednica síl je nulová, teleso zotrváva v pokoji alebo v rovnomernom priamočiarom pohybe.

Povesť pritom hovorí, že počas morovej epidémie, keď sa Newton vrátil z Cambridgu do rodnej dedinky Woolsthorpe, spadlo mu na hlavo jablko. Pravdepodobnejšie však je, že teóriu gravitácie sformuloval po tom, čo z okna pracovne videl, ako v sade padajú jablká na zem.

SkryťVypnúť reklamu

Galileo, Mir aj Hubble

Atlantis má za sebou slávnu službu. Z jeho paluby vypustili napríklad sondu Magellan (slúžila na výskum Venuše), Galileo (dlhodobo skúmala Jupiter a jeho mesiace) alebo Comptonovo gama observatórium, ktoré sledovalo najenergetickejšie kozmické procesy (slnečné erupcie, výbuchy gama žiarenia, supernovy alebo čierne diery).

Zvláštnu kapitolu v histórii Atlantisu tvoria návštevy pri sovietskej vesmírnej stanici Mir, ktorá bola v rokoch 1986 - 2001 prvou dlhodobo obývanou vedeckou stanicou v kozme.

Rusi síce pripravovali na obsluhu stanice raketoplán Buran (Snežná búrka), no tento projekt ukončili. Američania s nimi začali spolupracovať po skončení studenej vojny.

V marci 1996 dopravil Atlantis na Mir prvú americkú astronautku Shannon Lucidovú, ktorá tam zostala dlhšie. Potom nasledovalo desať návštev Atlantisu pri ISS, čo je najväčší a najdrahší kozmický projekt vôbec. Terajšia návšteva je jedenásta.

SkryťVypnúť reklamu

V máji 2009 absolvoval Atlantis vôbec posledný servisný let k Hubblovmu kozmickému ďalekohľadu. Astronauti predĺžili jeho životnosť do roku 2013.

Druhý najmladší

Atlantis, názov, ktorý pripomína bájne zmiznuté mesto, bol už štvrtým raketoplánom programu Space Shuttle a súčasne druhým najmladším. Jeho stavbu dokončili v roku 1985. Prvý, skúšobný raketoplán dostal názov Enterprise podľa lode kapitána Kirka z televízneho seriálu Star Trek.

Nasledovala Columbia (havarovala pri pokuse o pristátie v roku 2003), Challenger (zničený pri štarte v roku 1986) a Discovery, ktorý poletí k ISS ešte po Atlantise. Pri stavbe Atlantisu čerpali konštruktéri a inžinieri NASA z predchádzajúcich skúseností, takže keď ho dokončili, mal približne o tri tony menej ako Columbia a jeho stavba zabrala iba polovičný čas. Nevyužité súčasti neskôr použili pri stavbe piateho a posledného raketoplánu Endeavour.

SkryťVypnúť reklamu

Záloha pre Endeavour

Ten poletí k ISS v novembri ako posledný raketoplán, čím sa celý program skončí. No aj Atlantis bude v tom čase ešte stále v pohotovosti ako záloha, ak by sa niečo stalo s raketoplánom Endeavour.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu