SME

Čierna diera uteká preč z galaxie

Holandská študentka objavila čiernu dieru, ktorá uniká zo svojej galaxie.

Vzdialená čierna diera (červenou) uniká z galaxie.Vzdialená čierna diera (červenou) uniká z galaxie. (Zdroj: NASA/Hubble)



BRATISLAVA. Pôvodne to mala byť záverečná ročníková práca a nik nečakal zázraky. Študentka Utrechtskej univerzity Marianne Heidová skúmala katalóg vesmírnych zdrojov röntgenového observatória Chandra a porovnávala ich s polohami známych telies.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zrazu si všimla zvláštny objekt - naznačoval superhmotnú čiernu dieru. Nenachádzala sa však v strede galaxie. Naopak, ležala na jej periférii a od stredu sa vzďaľovala. To zaujalo holandských vedcov z vesmírneho inštitútu SRON a rozhodli sa objav študentky zverejniť.

SkryťVypnúť reklamu

Čierne diery v stredoch galaxií sú hmotné asi ako miliarda našich Sĺnk. Svojou gravitáciou ovplyvňujú veľké okolie a hmota, ktorá do nich padá, vyvoláva záblesky röntgenového žiarenia. Inak by sme ich nemohli vidieť, svetlo totiž z týchto objektov neunikne.

Nik však dosiaľ nepozoroval, aby sa podobné teleso vybralo na cestu naprieč obrovským hviezdnym systémom. Podľa štúdie v magazíne Monthly Notices of the Royal Astronomical Society sa to však deje vo vzdialenosti jeden a pol miliardy svetelných rokov. Aj keď vedci sú opatrní a pripúšťajú aj možnosť, že za žiarením je obrovská supernova či nejaký iný neznámy dej.

Počítačové simulácie však naznačujú, že ak naozaj ide o čiernu dieru, za jej správaním môže byť jej vznik. Zrejme ju stvorila zrážka dvoch menších čiernych dier, a to výsledný objekt vymrštilo preč z galaxie.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak sa to potvrdí, je to úžasne zaujímavý objav,“ komentoval nález pre Daily Telegraph Robert Massey z britskej Kráľovskej astronomickej spoločnosti. „Len si predstavte tú udalosť, ktorá odhodila hmotu veľkú ako tisícky našich Sĺnk preč z galaxie.“

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu