BRATISLAVA. Ako funguje svet okolo nás na základnej úrovni? Potrebujeme na toto pochopenie toľko fyzikálnych zákonov alebo by stačil jediný?
To je jedna z veľmi diskutovaných otázok, ktorú si kladie teoretická fyzika.
Kládol si ju aj Marcelo Gleiser, ktorý dnes pracuje ako filozof, fyzik a astronóm v Dartmouth College New Hampshire (USA).
„Pred pätnástimi rokmi som ako fyzik tvrdo pracoval na teórii prírody, ktorá by spojila veľmi veľké s veľmi malým. Bol na to dobrý dôvod: aj Einstein vedel, že naše chápanie reality je nevyhnutne nekomplexné a preto strávil posledných 20 rokov svojho života hľadaním jednotnej teórie poľa.
Mala opísať dve hlavné sily, ktoré vidíme okolo seba – príťažlivosť a elektromagnetizmus – ako prejav sily jedinej,“ napísal Gleiser pre New Scientist.
Dnes však Gleiser považuje hľadanie teórie všetkého za chybu. Aj preto, že nevieme, koľko základných síl v prírode vlastne je.
„Život, dokonca aj keď neberieme do úvahy inteligenciu, je vo svojich neuveriteľne komplexných formách zrejme veľmi vzácny a je produktom asymetrií, nedokonalostí a náhod,“ píše. „Koniec koncov, aj keby sme sa vzdali myšlienky na finálnu teóriu, neurobí to fyziku ani vedu menej vzrušujúcimi. Príroda má stále veľa tajomstiev, ktoré nás zamestnajú na dlhý čas.