SME

Záhada Jupitera: planéte zmizol tmavý pás

Na planéte Jupiter zmizol veľký tmavý pás mrakov. Vedci netušia, prečo sa to stalo.

Takto vyzeral Jupiter minulý rok. Spodnejší tmavý pás (pozri menšie foto v článku) teraz na na planéte zmizol.Takto vyzeral Jupiter minulý rok. Spodnejší tmavý pás (pozri menšie foto v článku) teraz na na planéte zmizol. (Zdroj: NASA, Anthony Wesley)



BRATISLAVA. Planéta Jupiter je stále plná záhad. V súčasnosti na nej prebiehajú čudesné aktivity, ktoré menia farby jej pruhov či škvŕn. Vedci tieto deje nedokážu vysvetliť, no teraz ich prekvapila ďalšia anomália: na plynovom obrovi zmizol celý pruh mrakov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Farebné oblaky

Zábery ďalekohľadov nám najväčšiu planétu slnečnej sústavy ukazujú ako teleso s Veľkou červenou škvrnou i viacerými farebnými pásmi. Sú to oblaky v rôznych vrstvách atmosféry, tie vyššie sú svetlejšie, mraky v nižších polohách tmavšie. Z týchto pásov dominovali dva, jeden na severnej a druhý na južnej pologuli.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno však južnejší zmizol. Južný rovníkový pás sa stratil niekedy medzi koncom minulého roka a aprílom, keď sa planéta nedala zo Zeme pozorovať. Bola príliš blízko Slnka.

Keď sa však konečne vynorila spoza slnečných lúčov, prekvapila vedcov i amatérov: zrazu jej čosi chýbalo. Zistil to amatér Anthony Wesley, ktorý sa preslávil už minulý rok. Vtedy si všimol, že do planetárneho obra narazilo iné vesmírne teleso a zanechalo na ňom jazvu veľkú asi ako naša Zem.

Nevieme, prečo mizne

Vedci sa teraz domnievajú, že pás tmavších mrakov prekryla vrstva svetlejších oblakov. Nik však presne nevie, ako a prečo k tomu na Jupiteri došlo. „Nie je jasné, čo spôsobuje, že sa tieto svetlejšie oblaky niekedy na južnom rovníkovom páse vytvoria a niekedy nie,“ povedal populárno-vedeckému magazínu New Scientist Glenn Orton z amerických laboratórií JPL.

SkryťVypnúť reklamu

Zmiznutie pásu sa totiž neudialo po prvý raz. Podobnú anomáliu zaznamenala už sonda Pioneer 10 v roku 1973 a rovníkový pás podľa časopisu zmizol aj začiatkom deväťdesiatych rokov.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu