Apache už aj pre Windows
Nový program pre webové servery Apache je zaujímavý hlavne pre používateľov platformy Windows. Doterajšie verzie (1.x) boli totiž iba portovaným kódom pre Unix, ktorý sami autori neodporúčali pre ostré použitie. Apache 2 existuje už aj v natívnej Windows verzii, čo prináša najmä výrazné zvýšenie výkonu. Podľa doteraz zverejnených meraní sa vo všetkých oblastiach minimálne vyrovná IIS. Za všetky ostatné výhody stačí spomenúť, že Apache už niekoľko rokov s výrazným náskokom vedie štatistiku používanosti webserverov na internete.
Jedinou závažnou nevýhodou Apache ostáva „neprívetivá“ konfigurácia, pri ktorej je nutné priamo editovať konfiguračné súbory. Existuje však niekoľko firiem, ktoré na tento účel predávajú nástroje v ničom nezaostávajúce za IIS. Okrem toho, webservery by mali spravovať odborníci, pre ktorých je väčšinou editovanie konfiguračných súborov pohodlnejšie, než preklikávanie sa dialógovými oknami.
(Apache licencia, www.apache.org)
KDE 3: „Windows“ na Linuxe
KDE je spoločne s Gnome asi najznámejším grafickým prostredím pre Linux. Odporúča sa najmä ľuďom, ktorí predtým používali Windows, pretože jeho základné ovládanie je veľmi podobné. Asi najväčším problémom tohto prostredia bola doteraz jeho nízka rýchlosť. Nová verzia 3.0 mala priniesť zlepšenie najmä v tejto oblasti a treba povedať, že sa jej to naozaj podarilo.
Všetky aplikácie KDE 3 i samo prostredie sa spúšťajú výrazne rýchlejšie, ako pri KDE 2.x. Výrazných vylepšení sa dočkal aj integrovaný internetový prehliadač Konqueror, ktorý okrem vysokej rýchlosti ponúka aj dobrú podporu štandardov vrátane SSL a Javascriptu. Množstvo nových položiek sa nachádza v Kontrolnom centre. Pribudlo niekoľko nových efektov, napríklad aj priesvitné menu. Nechýbajú ani rôzne malé úpravy, ktoré sú často veľmi užitočné – napríklad tlačidlá pre rýchly prístup do priečinkov pri otváraní súboru. Na rozdiel od Windows 2000+ ich možno veľmi jednoducho upravovať a pridávať.
Kompletná distribúcia KDE zaberie na disku asi 300 megabajtov. Neobsahuje však iba základný systém, ale prakticky všetko potrebné pre prácu. Jej súčasťou je totiž už spomínaný internetový prehliadač, kompletná sada office produktov (KOffice), prehrávače zvukových formátov, komfortný klient elektronickej pošty, program na jednoduché pripojenie na internet cez modem či klientske programy pre iné internetové služby (napríklad news či IRC). Nechýba ani prehliadač obrázkov, jednoduchý grafický editor, organizér na plánovanie času, softvér na posielanie a prijímanie faxov, poznámkový blok a niekoľko výučbových programov. Pochopiteľne, nájdu sa aj nejaké hry – celkovo tak obsahuje inštalácia KDE takmer 150 programov.
Ak k tomu pripočítame jednoduchú, ale veľmi rozsiahlu konfiguráciu a takmer kompletnú lokalizáciu do slovenčiny, mohlo by KDE konečne narušiť predstavu, že „Linux nie je vhodný ako pracovná stanica“.
V súčasnosti si KDE 3 môžete stiahnuť z internetu alebo objednať na CD, ale už čoskoro bude určite štandardnou súčasťou nových verzií všetkých veľkých distribúcií Linuxu.
(GNU GPL, www.kde.org)