SME

Včely si tapetujú úle. Kvetmi

Včely vykladajú komôrky pre svoje larvy lupienkami kvetov. Larvy to však nevidia, sú bez očí.

(Zdroj: physorg.com)

NEW YORK. Samice vzácnej osamelo žijúcej blízkovýchodnej včely pokrývajú vnútorné steny komôr svojich podzemných hniezd lupienkami kvetov. V časopise American Museum Novitates to oznámil Jerome Rozen z Amerického múzea prírodnej histórie v New Yorku so šiestimi kolegami z USA, Turecka, Švajčiarska a Iránu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dôsledku naozaj nevšednej zhody okolností toto hniezdne správanie včely druhu Osima (Ozbekosima) avosetta objavili v ten istý deň vedci, ktorí robili terénny výskum v dvoch susediacich krajinách, Turecku a Iráne.

SkryťVypnúť reklamu

Komory pre deti

Včely pri "tapetovaní" komôr pre potomstvo používajú lupienky ružových, žltých, modrých a sýtočervených kvetov. Komory poskytujú výživu nevyhnutnú pre rast a dozrievanie lariev a budúca generácia v nich prečkáva zimu.

Samica Osima avosetta si stavia hniezdo v podobe jednej či dvoch vertikálnych komôr 1,5-5 centimetrov pod povrchom. Vchod je hore. Každú komoru zdola nahor "vytapetuje" prekrývajúcimi sa lupienkami kvetov. Následne na lupienky nanesie asi polmilimetrovú vrstvu ílovitého blata a dielo zavŕši druhou vrstvou lupienkov. Na dne komory nahromadí potravu v podobe lepkavej zmesi nektáru a peľu. Na ňu znesie vajíčko. Komoru potom dôkladne uzavrie zohnutím lupienkov v hornej časti. Prístup ešte upchá blatom. Vlhká komora vyschne a stvrdne, čím chráni mladú včelu.

SkryťVypnúť reklamu

Tá sa postupne kŕmi nahromadenou potravou a napokon zakuklí a upadne do desaťmesačného spánku, až do budúcej jari.

Potrebovali by baterku

Na hniezdach však niekedy parazitujú osy, ktoré doň znesú vlastné vajíčko, zabijú včelie a skonzumujú uloženú potravu. "Samica tohto včelieho druhu pokryje steny komôr pre svojich potomkov veľkými kúskami lupienkov kvetov alebo celými lupienkami, často v mnohých farebných odtieňoch. Jej larvy sa, nanešťastie, nikdy nepokochajú žiarivými farbami na stenách, pretože nemajú oči a aj keby mali, potrebovali by baterku," povedal Jerome Rozen.

Včely sú najdôležitejšie živočíšne opeľovače a mnohé kvitnúce rastliny by sa bez nich nedokázali rozmnožovať. Závisia od nich aj poľnohospodárske plodiny. Hoci včely vnímame ako sociálny hmyz, tri štvrtiny z asi 20-tisíc známych včelích druhov žijú osamelo.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Komuniké American Museum of Natural History zo 4. mája 2010

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu