Londýn 8. mája (TASR) - Trojrozmerné snímky vnútra tela s vysokým rozlíšením sú dávnym prianím lekárov. Počítačová tomografia sa tomuto cieľu veľmi priblížila, ale preniknúť môže maximálne cez trojmilimetrové tkanivo.
Novú mikroskopickú techniku predstavili v časopise Science britskí vedci z Medical Research Council a Western General Hospital v Edinburghu. Nazýva sa optická projekčná tomografia (OPT) a je schopná zobraziť procesy v tkanive s hrúbkou až 15 milimetrov, pričom na zobrazenie kontrastov využíva proteíny a protilátky.
Demonštračným objektom OPT boli myšie embryá, ktoré rotovali v bubne skenera. Takto sa podarilo zhotoviť 400 detailných záberov, z ktorých sa zložil trojrozmerný obraz, znázorňujúci vývoj embrya.
Na tomto trojrozmernom obraze bolo vidieť ostré obrysy aj v mikrometrovom meradle. Okrem toho bolo možné pozorovať objekt v ktoromkoľvek uhle pohľadu.
Pomocou novej techniky bude raz možné sledovať pri práci i samotné gény a proteíny, uviedol James Sharpe, ktorý so svojím tímom zostavuje trojrozmerný atlas expresie génov u myší. V tejto databanke budú uložené informácie o vývoji 30.000 myších génov. Väčšina génov týchto zvierat funguje podobne ako ľudské gény, preto bude relatívne jednoduché identifikovať tie, ktoré sú zodpovedné za rakovinu, srdcové choroby alebo cukrovku.
"Projekty sekvencovania genómov úspešne identifikovali tisíce génov, ale teraz musíme zistiť, čo tieto gény vlastne robia a či sú prospešné zdraviu alebo spôsobujú choroby. Dúfam, že nízke náklady a efektívnosť OPT umožnia zostaviť trojrozmernú mapu aktivít všetkých génov, ktorá bude pre vedu rovnako dôležitá ako samotné zmapovanie genómu," povedal Sharpe.