Peking 7. mája (TASR) - Čínski archeológovia objavili na východe provincie Ťiang-si dva činely z bronzu, ktorých vek sa odhaduje na 3000 rokov. Podľa odborníkov ide o najstaršie bicie nástroje z kovu, ktoré sa našli na území Číny.
Nástroje pochádzajú z obdobia vládnutia dynastie Šang (1523-1027 pred n. l.). So začiatkom obdobia spracovávania bronzu sa vplyv dynastie rozšíril na viaceré mestské štáty na dolnom toku Žltej rieky.
Vedci si dlho mysleli, že táto "civilizácia Žltej rieky" sa obmedzila iba na východnú Čínu. V roku 1989 sa však našli hroby pripisované dynastii Šang aj južne od Žltej rieky v provincii.
Prvý činel má šesťhrannú priehlbinu, veľký je 42,5 centimetra a na najväčšom mieste má priemer 32 centimetrov. Druhý nástroj je 34,2 centimetra vysoký a 28 centimetrov široký.
Kovové činely, ktoré sa v Číne vyrábajú v súčasnosti, majú podobné rozmery. Zo starých rukopisov vieme, že takéto bronzové bicie nástroje boli v armáde dynastie Šang bežné a používali sa aj na náboženských rituáloch.
Uctievanie predkov a s tým spojené rituály mali pre dynastiu Šang veľký význam. Nezriedka sa stávalo, že na pohrebe panovníka obetovali stovky ľudí. Kovové činely sa používali na privolanie predkov a odohnanie démonov.