SME

Vedci vytvorili mutanta. Hadomyš

Vedci zistili, ktoré gény sú zodpovedné za tvorbu rebier. Dokázali ich zapnúť aj vypnúť a vytvorili tak myš s mnohými rebrami. Stavbou tela pripomínala hada.

Vedci experimentovali s počtom rebier na pokusných myšiach.Vedci experimentovali s počtom rebier na pokusných myšiach. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - WIKIMEDIA)

OEIRAS. Pokusné myši získali nové rebrá. Také však, ktoré prirodzene myši nemávajú: mali preto rebier viac. Poslúžila k tomu aktivácia špecifickej skupiny génov. kostra myší tak pripomínala hadiu. V časopise Developmental Cell to oznámil šesťčlenný tím, ktorý viedol Moises Mallo z Gulbenkianovho vedeckého ústavu v portugalskom Oeiras. Prvou autorkou článku bola jeho kolegyňa Tania Vinagreová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet rebier nie je daný

Osnovu kostry stavovcov vytvárajú stavce s rebrami. Had však má dvesto až štyristo rebier, ktoré vyčnievajú zo všetkých jeho stavcov od krku až po špičku chvosta. No myš má iba 13 párov rebier a človek iba 12 párov, z ktorých sa skladá hrudný kôš.

SkryťVypnúť reklamu

Tím Moisesa Malloa v rozpore s doterajšími predstavami však dokázal, že počet rebier stavovca nie je vopred daný. V skutočnosti ide o aktívny proces, ktorý sa týka pozoruhodnej triedy génov označovanej ako Hox gény.

Oblasť stavcov bez rebier na kostre myši sa považovala za výsledok akéhosi programu potláčania rastu rebier, v pozadí ktorého sú gény zo zhluku Hox10. V minulosti to potvrdili pokusy s vypnutím Hox10 v embryách - narodili sa myši s dodatočnými rebrami.

Dva zhluky génov

Moises Mallo s kolegami teraz v oblastiach bez rebier myších embryí aktivovali ďalší zhluk Hox génov, Hox6. Získali myši, ktoré mali rovnako dodatočné rebrá. A to veľa, v krčnej oblasti i pod hrudným košom až po chvost tak ako hady.

"Bol to mimoriadny a zreteľný výsledok, ktorý naznačuje, že tieto dva zhluky Hox génov sa vzájomne vyvažujú. Kým jeden podporuje utváranie rebier, aby vznikla hrudná oblasť, druhý túto aktivitu potláča v bedrovej oblasti," povedal Moises Mallo.

SkryťVypnúť reklamu

Členov tímu spočiatku prekvapilo, keď zistili, že celý proces spočíva v predchádzajúcej aktivácii svalových génov embrya. Tie následne vyslali signály "zapnúť" rebrové gény, aby koordinovane vznikli rebrá i svaly.

"Naše poznatky odhalili zložitejší proces, než aký sme si pôvodne predstavovali, no po úvahe to dokonale dáva zmysel z funkčného i evolučného hľadiska. Veď rebrá bez svalov sú nanič, takže v embryu ovláda tvorbu rebier a s nimi súvisiacich svalov jediný koordinovaný mechanizmus," doplnil Moises Mallo.

Zdroj: Komuniké Instituto Gulbenkian de Ciéncia z 27.4.2010

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu